Miapetra Kumpula-Natri

Miapetra Kumpula-Natri

Europarlamentaarikko
050 511 3004, Belgia: +32 472 109 151Lankapuhelin: +32 2 2845 294
miapetra.fi

Syntymäaika ja -paikka: 19.05.1972 Vaasa

Nykyinen kotikunta: Vaasa

Yhteystiedot:

Miapetra Kumpula-Natri
Euroopan parlamentin jäsen
miapetra.kumpula-natri@europarl.europa.eu
puh. + 358 50 511 3004
Belgia: +32 472 109 151
Lankapuhelin:+32 2 2845 294

Avustajat Brysselissä:

Matti Niemi
Energia- ja teollisuusasiat, tutkimus- ja innovaatioasiat (ITRE-valiokunta)

matti.niemi@ep.europa.eu
Puh. +32 2 2837 294

Miriikka Laakkonen
Media, viestintä, toimisto

miriikka.laakkonen@ep.europa.eu

Puh. +32 2 2847 294
Mob. +32 477 86 62 53

Susanna Salovaara
Työllisyys- ja sosiaaliasiat (EMPL-valiokunta), kalenteri

susanna.salovaara@ep.europa.eu
Puh. +32 2 2847 294
Mob. +32 488 47 95 08

Kotimaan koordinaattori:

Essi Virtanen
Kotimaan asiat

essi.virtanen@eduskunta.fi
Puh. +358 50 529 0558

Työni johtolankana on edistää työllisyyttä, lasten asemaa, perheiden jaksamista, hyvinvointipalvelujen parantamista ja energian kohtuuhintaa. Kannatan ilmasto- ja energiapolitiikkaan pitkäjänteisiä pelisääntöjä, joilla myös Suomi pärjää. Vaikuttaminen ei lopu valtiomme rajoihin, vaan olemme osa Eurooppaa.

Ennen kansanedustajauraani työskentelin pääministeri Lipposen erityisavustajana ja Eurooppalainen Suomi ry:n tiedottajana sekä vt. toiminnanjohtajana. Suurimpia projekteja olivat Euroopan unionista ja eurosta tiedottavat kampanjat. Akateeminen ura odottelee etenemistään Vaasan yliopistossa, jossa olen kauppatieteen ylioppilas.

Olen Pohjanmaan maakuntaliiton valtuuston puheenjohtaja ja olen ollut Vaasan kaupunginvaltuutettu vuodesta 1997.

Koulutus: ylioppilas 1991 (Kirkkopuiston lukio, Vaasa), BSc (insinööri) 1995 (Vaasan teknillinen oppilaitos), kauppatieteiden ylioppilas 1995 – (Vaasan yliopisto)

Kielitaito: sujuva englanti ja ruotsi, kohtalainen ranska, venäjän alkeet

Työura: tiedottaja, vt. toiminnanjohtaja Eurooppalainen Suomi ry:ssä 1997-2000, pääministerin erityisavustaja (eduskuntasihteeri) valtioneuvoston kansliassa 2000-2003, kansanedustajana 19.03.2003 – (Vaasan vaalipiiri)

Eduskuntatoiminta

Toimielinjäsenyydet ja tehtävät vaalikaudella 2011-2015:

Puhemiesneuvosto 30.06.2011 -, Suuri valiokunta 31.03.2009 – , (pj) 30.06.2011 -, Suuren valiokunnan työjaosto (pj) 01.07.2011 -, Ulkoasiainvaliokunta (vj) 05.06.2012 -, Talousvaliokunta 31.03.2009 -, Kansainvälisten asiain foorumi 30.06.2011 –

Sosialidemokraattinen eduskuntaryhmä 19.03.2003 -, 1. vpj 02.02.2010 – 21.06.2011

Yhteiskunnallinen toiminta

Valtiolliset luottamustehtävät:

Valtion liikuntaneuvosto (vj) 2003-2007, Valtion liikuntaneuvoston liikuntapol. jaosto 2003-2007

Kunnalliset luottamustehtävät:

Vaasan kaupunginvaltuusto (1. vpj) 2005-2008, Vaasan kaupunginvaltuusto 1997-, Pohjanmaan maakuntaliiton valtuusto (pj) 2005-

Vaasan Sähkö Oy:n hallitus (vpj) 2009-, Oy Vaasan Ammattikorkeakoulun hallitus (vpj) 2010-

Muut luottamustehtävät:

Naiset 96 ry (pj) 2002-2004, Sosialidemokraattisen puolueen puoluehallitus 2002-2008, Rautaruukki oy:n hallintoneuvosto 2004-2009, Kansanvalta 2007 – toimikunta (OM) 2005, Paasikivi-seura ry neuvottelukunta 2005-, Eurooppalainen Suomi ry (pj) 2007-2013, Anvian hallintoneuvosto 2008-, Puolueiden kansainvälinen demokratiayhteistyö ry DEMO (pj) 2008-2009, Finnvera oyj:n hallintoneuvosto 2012-, Suomen Satamaliiton hallitus 2009-, EPV Energia Oy:n hallitus 2012-