Evästeasetukset

Välttämättömät evästeet

Nämä evästeet ovat välttämättömiä sivujemme teknisen toiminnan kannalta, eikä niitä voi kytkeä pois päältä. Toiminnalliset evästeet ovat keskeisiä esimerkiksi sivujemme selaamisen ja sivujemme ominaisuuksien käyttämisen kannalta.

Analytiikka

Nämä evästeet keräävät ainoastaan anonyymia tietoa siitä, kuinka sivujamme käytetään. Analytiikkaevästeiden avulla pystymme mittaamaan ja analysoimaan sivujemme toimintaa. Käytämme näitä evästeitä esimerkiksi tietääksemme, mikä sivujemme sisällöistä on suosittua sekä varmistaaksemme, että kävijät löytävät heille merkitykselliset sisällöt. Kaikki kerätyt tiedot ovat tilastollista aineistoa, eikä niistä voi tunnistaa henkilöitä. Voit kuitenkin halutessasi poistaa näiden evästeiden käytön milloin tahansa.

Kohdistus- ja mainosevästeet

Kohdennamme mainontaamme, jotta voimme tavoittaa SDP:n politiikasta kiinnostuneista ihmisiä mahdollisimman hyvin. Voimme käyttää näitä evästeitä esimerkiksi sinulle kohdennetun mainonnan täsmällisyyden ja kiinnostavuuden parantamiseen. Evästeitä voidaan käyttää myös sivujemme sisällön tekemiseksi sinua kiinnostavammaksi. Tietojen kerääminen perustuu selaimesi tai laitteesi yksilölliseen tunnistamiseen. Voit halutessasi poistaa näiden evästeiden käytön milloin tahansa.

Krista Kiuru

Kiuru Krista

Perhe- ja peruspalveluministeri, kansanedustaja
kristakiuru.fi

avustaja: Petteri Nurmi
Email: petteri.nurmi(at)eduskunta.fi
Puh. 050 339 4365

Valtioneuvoston jäsenyydet:

  • Perhe- ja peruspalveluministeri (Marin) 10.12.2019-
  • Perhe- ja peruspalveluministeri (Rinne) 06.06.2019-
  • Opetus- ja viestintäministeri (Stubb) 24.06.2014-28.05.2015
  • Opetus- ja viestintäministeri (Katainen) 04.04.2014-23.06.2014
  • Opetusministeri (Katainen) 24.05.2013-03.04.2014
  • Asunto- ja viestintäministeri (Katainen) 22.06.2011-23.05.2013

 

Jos ei hyppää, ei lennä!

Olen aina saanut kuulla, että me 70-luvulla syntyneet emme koskaan tule saamaan aikaan mitään suurta. Me emme ole luoneet tyhjästä perusturvaa, kansakoulujärjestelmää tai osallistuneet Vanhan valtaukseen. Olen samalla sekä harmistunut että helpottunut.

Toki on niin, että monet hyvät asiat on tehty jo, mutta paljon riittää vielä töitä. Itselläni ei ole epäilystäkään, etteikö paljon voisi vielä saada aikaan. Onneksi myös satakuntalaiset luottavat 70-luvulla syntyneeseen porilaiseen, joten olen nyt muuttamassa maailmaa eduskunnassa. Haaste on siis otettu vastaan.

Jos ei hyppää, ei lennä! Mitään ei voi saada aikaan, ellei ole uskallusta ja rohkeutta aloittamiseen tai puuttumiseen. Siksi haluan suhtautua kaikkeen avoimesti, elää monipuolisesti elämästä nautiskellen, oppia jatkuvasti uusia asioita ja jakaa muiden kanssa elämäni pääomaa. Nuorena se tarkoitti filosofian ja yhteiskuntatieteiden opintoja, mutta myös yleissivistäviä ”tiedonkeruumatkoja” muissa Turun yliopiston tiedekunnissa.

Nuorena aikuisena taas halusin valita elämäntavan, jossa voisin antaa työssäni muillekin iloa ja löytämisen riemua. Siksi aloitin filosofian jatko-opinnot ja opetin samalla filosofiaa ja ilmaisutaitoa lukiolaisille. Yhteistä kaikelle eletylle elämälleni on se, että olen aina halunnut käyttää paljon aikaa yhteisiin asioihin vaikuttamiseen. Aloitin maailman parantamisen jo kouluaikana järjestöissä, ja yhä se jatkuu.

Olen myös keräilijä ja löytäjä, sillä rakastan vieraita kulttuureja ja kieliä. Ristisanojen sijasta ratkon mieluummin iltaisin vieraan kielen harjoituksia ja näin pidän yllä aina jotakin kieliprojektia. Tunnustettakoon lopuksi vielä, että keräilen myös tilaisuuden sattuessa kenkiä ja vanhoja esineitä.