SDP:n vappu 2019

12:05

vappu-kuvituskuva

SDP:n puoluejohto ja kansanedustajat pitävät perinteiseen tapaan vappupuheita laajalla rintamalla ympäri maan. Katso alta vappupuhujat ja paikkakunnat (muutosvarauksin).

Puheet 1.5., ellei toisin mainita.


SDP:n puoluejohto puhuu vappuna:

 

SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne

Helsinki Rautatientori klo 12.30

 

SDP:n puoluesihteeri Antton Rönnholm

Tuusula Hyrylän Torppa (Koskelantie 4) klo 12.00
Järvenpää Rantapuisto klo 13.00

 

SDP:n varapuheenjohtaja Sanna Marin

Valkeakoski Koiton aukio klo 12.30
Mänttä, koulukeskuksen liikuntasali (Koskelankatu 1), tilaisuus alkaa klo 15
Ylöjärvi (Asemantie 4) 30.4.klo 18.00

 

SDP:n varapuheenjohtaja Ville Skinnari

Hämeenlinnan tori klo 13.00

 

SDP:n puoluevaltuuston puheenjohtaja Sirpa Paatero

Kotka klo 11.00
Hamina klo 13.15

 

SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Antti Lindtman

Tuusula Hyrylän Torppa (Koskelantie 4) klo 12.00
Vantaa, Tikkuraitti klo 14.20

 

SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä

Kemi Täikontori klo 10.00
Tornio Victoriantori klo 12.00

 

SDP:n eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Suna Kymäläinen

Ruokolahti klo 16.00

 

 

 


Puhujat paikkakunnittain: 

Akaa, Toijalan Tori klo 11.00 Puhujana tilaisuudessa Pia Viitanen
Forssa klo 12.00 Puhujana tilaisuudessa Kirsi-Kaisa Sinisalo

 

Hamina klo 13.15 Puhujana tilaisuudessa Sirpa Paatero
Haapajärvi klo 15.30 Puhujina tilaisuudessa Raimo Piirainen ja Tiina Heikkinen
Hanko klo 10.00 Puhujana tilaisuudessa Tomi Kontkanen
Heinola klo 11.00 Puhujana tilaisuudessa Alettin Basboga

 

Helsinki, Rautatientori klo 12.30 Puhujana tilaisuudessa Antti Rinne
Helsinki, Käpylän työväentalo 30.4. klo 15-18, Vappuaaton EU-tilaisuus, Puhujina Jaana Ylitalo, Mikkel Näkkäläjärvi, Eero Heinäluoma, Mia-Petra Kumpula-Natri sekä Husu Hussein.

 

Hyvinkää, kauppatori, Puhujina Tuulia Pitkänen ja Niko Eskelinen
Hämeenkyrö klo 13.00 Puhujana tilaisuudessa Jukka Gustafsson
Hämeenlinna Puhujana tilaisuudessa Ville Skinnari

 

Iisalmi klo 11.00 Puhujana tilaisuudessa Tuula Väätäinen
Ikaalinen klo 10.00 Puhujana tilaisuudessa Jukka Gustafsson
Imatra klo 10.30 Puhujana tilaisuudessa Miapetra Kumpula-Natri ja Jaana Ylitalo
Inkoo Puhujana tilaisuudessa Johan Kvarnström

 

Janakkala Puhuja nuorisovaltuuston puheenjohtaja Siiri Vainikka
Joensuu, torilava klo 10 kulkue Urheilutalolta, klo 11 vappupuheita torilavalla, Puhujana tilaisuudessa Seppo Eskelinen
Jokioinen klo 11
Joutseno klo 11.30 Puhujana tilaisuudessa Miapetra Kumpula-Natri ja Jaana Ylitalo
Jyväskylä, Lounaispuisto klo 11.00
Jämsä, Koskenpään työväentalo klo 13.00 Puhujana tilaisuudessa Piritta Rantanen
Järvenpääklo 13.00 Puhujana tilaisuudessa Antton Rönnholm

 

Kaarina klo 15.00 Puhujana tilaisuudessa Aki Linden
Kangasala klo 15.00
Kankaanpää Puhujana tilaisuudessa Eero Heinäluoma
Karkkila klo 11 marssi, klo 12 Puhujana tilaisuudessa Helena Marttila

 

Kemi klo 10-11 Puhujana tilaisuudessa Johanna Ojala-Niemelä
Kemijärvi, Taivaan tulien aukio klo 12 Puhujana tilaisuudessa Maria-Riitta Mällinen
Kempele Puhujana tilaisuudessa Liisa Jaakonsaari
Kerava klo 11.00
Kirkkonummi klo 12.30 Puhujana tilaisuudessa Tuula Haatainen

 

Kokkola klo 16.00 Puhujana tilaisuudessa Kim Berg
Koskenpää klo 13 Puhujana tilaisuudessa Piritta Rantanen
Kotka klo 11.00 Puhujana tilaisuudessa Sirpa Paatero
Kuopio klo 12.15 Puhujana tilaisuudessa Irja Sokka
Kuusankoski, Kouvola klo 13.00 Puhujina tilaisuudessa Erkki Tuomioja, Sari Melkko

 

Lahti klo 12.50 Puhujana tilaisuudessa Alettin Basboga
Lammi klo 9.00 Puhujana tilaisuudessa Mika Kari
Lappeenranta klo 13.30 Puhujana tilaisuudessa Miapetra Kumpula-Natri ja Jaana Ylitalo
Lempäälä klo 9.45 Kokoontuminen 9.45 muistomerkillä, jonka jälkeen kahvitilaisuus työväentalolla. Puhujana tilaisuudessa Maria Päivänen
Lohja klo 12.15 Puhujana tilaisuudessa Eveliina Heinäluoma
Loppi klo 16 Puhujana tilaisuudessa Johannes Koskinen
Loviisa klo 10.00 Puhujana tilaisuudessa Maria Guzenina

 

Mikkeli klo 10.00 Puhujana tilaisuudessa Satu Taavitsainen
Mäntsälä klo 12.00 Puhujana tilaisuudessa Pinja Perholehto
Mänttä, koulukeskuksen liikuntasali klo 15.00 Puhujana tilaisuudessa Sanna Marin
Nokia Puhujana tilaisuudessa Marko Asell
Nummela klo 11-12 Puhujana tilaisuudessa Kimmo Kiljunen
Nummela klo 18.30 Puhujana tilaisuudessa Helena Marttila

 

Orimattila klo 11.30 Puhujana tilaisuudessa Mika Kari
Oulu, Rotuaari klo 12.00 alkaen Puhujana tilaisuudessa Annika Rönni-Sällinen
Outokumpu klo 12.00 Puhujana tilaisuudessa Tuomas Timonen
Paimio Puhujana tilaisuudessa Katja Taimela
Pietarsaari Puhujana tilaisuudessa Camilla Gunell
Pihtipudas Puhujana tilaisuudessa Ville Rautiainen

 

Pori klo 11.20 Puhujana tilaisuudessa Eero Heinäluoma
Porvoo, Kaupunginpuisto klo 10.30 Puhujana tilaisuudessa Maria Guzenina
Pudasjärvi, tori klo 14.00 alkaen
Punkalaidun, Koskioisten työväentalo klo 12.00 Kokoontuminen hautausmaalla punaisten muistomerkillä, sen jälkeen Koskioisten työväentalolle. Puhujana tilaisuudessa Jenni Jokinen
Pälkäne Puhujana tilaisuudessa Kaisa Penny

 

Raahe, Härkätorin puisto klo 11.30 Puhujana tilaisuudessa Liisa Jaakonsaari
Raisio Puhujana tilaisuudessa Mikkel Näkkäläjärvi
Rauma klo 11.00 Puhujana tilaisuudessa Timo Harakka
Riihimäki, klo 11.00 Puhujana tilaisuudessa Ann Selin
Rovaniemi klo 12.00 Puhujana tilaisuudessa Antti Väänänen

 

Saarijärvi klo 13.30 Puhujana tilaisuudessa Jarkko Eloranta
Salo klo 13.45 Puhujina tilaisuudessa Mikkel Näkkäläjärvi, Katja Taimela
Sastamala Puhujana tilaisuudessa Marko Asell
Savonlinna Puhujana tilaisuudessa Satu Taavitsainen
Siikajoki, Ruukin kunnanvirasto klo 13.00 Puhujana tilaisuudessa Tytti Tuppurainen
Suolahti klo 12.00 Puhujana tilaisuudessa Yannick Lahti

 

Tampere klo 11.50 Puhujana tilaisuudessa Kaisa Penny
Tohmajärvi, työväentalo klo 15.30 Puhujana tilaisuudessa Merja Mäkisalo-Ropponen
Tornio klo 12 Puhujana tilaisuudessa Johanna Ojala-Niemelä
Turku klo 11.30 marssi, 12.30 puhe, Puhujana tilaisuudessa Mikkel Näkkäläjärvi
Tuulos klo 10 Puhujana tilaisuudessa Tarja Filatov
Tuusniemi klo 9.30 Puhujana tilaisuudessa Tuomas Timonen
Tuusula klo 12 Puhujina tilaisuudessa Antton Rönnholm ja Antti Lindtman

 

Uusikaupunki klo 13.00 Puhujana tilaisuudessa Timo Harakka
Valkeakoski klo 12.30 Puhujana tilaisuudessa Sanna Marin
Vantaa, Koivukylä klo 10.30 Puhujana tilaisuudessa Kimmo Kiljunen
Vantaa, Tikkurila klo 14.20 Puhujana tilaisuudessa Antti Lindtman
Varkaus klo 10.30 Puhujana tilaisuudessa Irja Sokka

 

Vesilahti klo 10.00 Puhujana tilaisuudessa Pia Viitanen
Viitasaari klo 11.00 Puhujana tilaisuudessa Ville Rautiainen
Virrat klo 11-14 Puhujana tilaisuudessa Kaisa Penny
Ylöjärvi 30.4.klo 18.00 Puhujana tilaisuudessa Sanna Marin
Äänekoski Puhujana tilaisuudessa Yannick Lahti