Ajankohtaista

SDPshared image on Instagram

Hallitus teki puoliväliriihessä huoltajakorotuksen perheellisille opiskelijoille, hyvä niin. Iso kuva on kuitenkin varsin toinen. Ensin hallitus leikkasi opiskelijoiden opintotuesta 86 euroa kuukaudessa ja sen jälkeen antoi puoliväliriihessä perheellisille opiskelijoille 75 euron huoltajakorotuksen. Lopputulos = perheellinen opiskelija saa 11 euroa vähemmän opintotukea kuin vuonna 2015. Näin tehdään oikeaoppinen silmänkääntötemppu. #opiskelija #huoltajakorotus #perhe #puoliväliriihi #silmänkääntötemppusosialidemokraatit

Sosialidemokraatit SDPshared photo on Facebook

Hallitus teki puoliväliriihessä huoltajakorotuksen perheellisille opiskelijoille, hyvä niin. Iso kuva on kuitenkin varsin toinen. Ensin hallitus leikkasi opiskelijoiden opintotuesta 86 euroa kuukaudessa ja sen jälkeen antoi puoliväliriihessä perheellisille opiskelijoille 75 euron huoltajakorotuksen. Lopputulos = perheellinen opiskelija saa 11 euroa vähemmän opintotukea kuin vuonna 2015. Näin tehdään oikeaoppinen silmänkääntötemppu.Sosialidemokraatit SDP

Timo Harakkashared tweet on Twitter

SOS jakaa lisää menoja ja ministerinsalkkuja ja tekee *seuraavalle* hallitukselle miljardileikkauksia. Tulkaa pois,Suomi ansaitsee parempaa.

Antti Rinneshared tweet on Twitter

Hallitus jää kauas työllisyystavoitteestaan. Illan uutinen: Kolme uutta ministeriä. Lopputulos on työllisyyden suhteen pettymys.

Ville Skinnarishared tweet on Twitter

Miljardi Soten tietojärjestelmiin on hyvä sijoitus, jos se käytetään uusin avoimiin järjestelmiin - ei upoteta rahoja vanhaan eli Apottiin.

Maria Guzeninashared image on Instagram

#suomi100 näyttely avattu Euroopan neuvoston yleiskokouksessa Strasbourgissa! Sataan vuoteen mahtuu paikoin vaikeaakin historiaa, mutta eteenpäin on menty. Tehdään seuraavista sadasta vieläkin hienompi menestystarina.maria_guzenina

Työryhmät 2015-2017

14:38

Työmuurahaiset

Valtiovarainasiat

Puheenjohtaja Pia Viitanen

Sihteerit

Antti Koskela, antti.koskela(ät)eduskunta.fi
Tapio Hellsten, tapio.hellsten(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Pirjo Alijärvi, pirjo.alijarvi(ät)sdp.fi

 

Ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikka sekä pohjoismainen yhteistyö

Puheenjohtaja Erkki Tuomioja

Sihteerit

Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias(ät)eduskunta.fi
Sanna Vähänen, sanna.vahanen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Taloudelliset ulkosuhteet, kehitysyhteistyö

Puheenjohtaja Jutta Urpilainen

Sihteeri

Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Elinkeinoasiat

Puheenjohtaja Lauri Ihalainen

Sihteeri

Juuso Alatalo, juuso.alatalo(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Pirjo Alijärvi, pirjo.alijarvi(ät)sdp.fi

 

Työelämä ja tasa-arvo

Puheenjohtaja Tarja Filatov

Sihteeri

Pertti Knuuttila, pertti.knuuttila(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Merja-Hannele Vuohelainen, merja-hannele.vuohelainen(ät)sdp.fi

 

Sisä- ja kunta-asiat

Puheenjohtaja Sirpa Paatero

Sihteeri

Antti Kotti, antti.kotti(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Arto Heinonen, arto.heinonen(ät)sdp.fi

 

Sosiaali- ja terveysasiat

Puheenjohtaja Tuula Haatainen

Sihteeri

Outi Vilen, outi.vilen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Arto Heinonen, arto.heinonen(ät)sdp.fi

 

Koulutusasiat

Puheenjohtaja Jukka Gustafsson

Sihteeri

Jarmo Ailio, jarmo.ailio(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Kulttuuri, urheilu ja nuoriso

Puheenjohtaja Nasima Razmyar

Sihteeri

Elisa Selinummi, elisa.selinummi(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Eurooppa-asiat

Puheenjohtaja Tytti Tuppurainen

Sihteeri

Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Oikeusasiat

Puheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä

Sihteeri

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tuula Lampinen, tuula.lampinen(ät)sdp.fi

 

Ympäristöasiat

Puheenjohtaja Riitta Myller

Sihteeri

Tiina Pehkonen, tiina.pehkonen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Merja-Hannele Vuohelainen, merja-hannele.vuohelainen(ät)sdp.fi

 

Tulevaisuusasiat

Puheenjohtaja Merja Mäkisalo-Ropponen

Sihteeri

Viljami Kammonen, viljami.kammonen(ät)eduskunta.fi

 

 

Maa- ja metsätalous

Puheenjohtaja Harry Wallin

Sihteeri

Tiina Pehkonen, tiina.pehkonen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Merja-Hannele Vuohelainen, merja-hannele.vuohelainen(ät)sdp.fi

 

Liikenne ja viestintä

Puheenjohtaja Katja Taimela

Sihteeri

Ilkka Hamunen, ilkka.hamunen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tuula Lampinen, tuula.lampinen(ät)sdp.fi

 

Innovaatiot ja digitalisaatio

Puheenjohtaja Krista Kiuru

Sihteeri

Ilkka Hamunen, ilkka.hamunen(ät)eduskunta.fi

 

 

Järjestötyöryhmä

Puheenjohtaja Markku Laine

 

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Reijo Paananen, reijo.paananen(ät)sdp.fi

 

Seurakuntatyöryhmä

Puheenjohtaja Tarja Kantola

Sihteeri

Aila Pääkkö, aila.paakko(ät)demokraatti.fi

 

Talouspoliittinen työryhmä

Puheenjohtaja Antti Rinne

Sihteeri

Tapio Hellsten, tapio.hellsten(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Pirjo Alijärvi, pirjo.alijarvi(ät)sdp.fi