Ajankohtaista

Maria Guzeninashared image on Instagram

Espoon valtuuston tämän vaalikauden viimeisen kokouksen kunniaksi viimeinen yhteiskuva valtuuston puheenjohtajistona. Kiitos hyvästä yhteistyöstä Sirpa ja Marika!maria_guzenina

Eero Heinäluomashared tweet on Twitter

Terrori-isku lasten-nuorten konserttiin kertoo poikkeuksellisesta julmuudesta ja elämästä vieraantumisesta. Ajatukset uhreissa ja omaisissa.

Miapetra Kumpula-Nshared tweet on Twitter

Terveisiä työmatkalta EU naapurimaasta. Riittääkö tuntemus: pari vinkkiä 5p valuutta leu. 3p presidentti Dodon. 1p pääkaupunki Chisinau🇦🇩

Tuula Haatainenshared image on Instagram

Hanami Roihuvuoren kirsikkapuistossa vetää puoleensa lähes hartaaseen kukinnan ihailuun. Illan pitkä lenkki Tullisaaressa. Hieno päivä🌸haatainent

sirpa paateroshared tweet on Twitter

Länsi-kotkan ty 110v juhlassa Erkki Tuomioja: luokkayhteiskunta on tulossa mutta luokkatietoisuus ei samassa mitassa, vaan kanavoituu toisin

Työryhmät 2015-2017

14:38

Työmuurahaiset

Valtiovarainasiat

Puheenjohtaja Pia Viitanen

Sihteerit

Antti Koskela, antti.koskela(ät)eduskunta.fi
Tapio Hellsten, tapio.hellsten(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Pirjo Alijärvi, pirjo.alijarvi(ät)sdp.fi

 

Ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikka sekä pohjoismainen yhteistyö

Puheenjohtaja Erkki Tuomioja

Sihteerit

Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias(ät)eduskunta.fi
Sanna Vähänen, sanna.vahanen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Taloudelliset ulkosuhteet, kehitysyhteistyö

Puheenjohtaja Jutta Urpilainen

Sihteeri

Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Elinkeinoasiat

Puheenjohtaja Lauri Ihalainen

Sihteeri

Juuso Alatalo, juuso.alatalo(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Pirjo Alijärvi, pirjo.alijarvi(ät)sdp.fi

 

Työelämä ja tasa-arvo

Puheenjohtaja Tarja Filatov

Sihteeri

Pertti Knuuttila, pertti.knuuttila(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Merja-Hannele Vuohelainen, merja-hannele.vuohelainen(ät)sdp.fi

 

Sisä- ja kunta-asiat

Puheenjohtaja Sirpa Paatero

Sihteeri

Antti Kotti, antti.kotti(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Arto Heinonen, arto.heinonen(ät)sdp.fi

 

Sosiaali- ja terveysasiat

Puheenjohtaja Tuula Haatainen

Sihteeri

Outi Vilen, outi.vilen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Arto Heinonen, arto.heinonen(ät)sdp.fi

 

Koulutusasiat

Puheenjohtaja Jukka Gustafsson

Sihteeri

Jarmo Ailio, jarmo.ailio(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Kulttuuri, urheilu ja nuoriso

Puheenjohtaja Nasima Razmyar

Sihteeri

Elisa Selinummi, elisa.selinummi(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Eurooppa-asiat

Puheenjohtaja Tytti Tuppurainen

Sihteeri

Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Oikeusasiat

Puheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä

Sihteeri

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tuula Lampinen, tuula.lampinen(ät)sdp.fi

 

Ympäristöasiat

Puheenjohtaja Riitta Myller

Sihteeri

Tiina Pehkonen, tiina.pehkonen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Merja-Hannele Vuohelainen, merja-hannele.vuohelainen(ät)sdp.fi

 

Tulevaisuusasiat

Puheenjohtaja Merja Mäkisalo-Ropponen

Sihteeri

Viljami Kammonen, viljami.kammonen(ät)eduskunta.fi

 

 

Maa- ja metsätalous

Puheenjohtaja Harry Wallin

Sihteeri

Tiina Pehkonen, tiina.pehkonen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Merja-Hannele Vuohelainen, merja-hannele.vuohelainen(ät)sdp.fi

 

Liikenne ja viestintä

Puheenjohtaja Katja Taimela

Sihteeri

Ilkka Hamunen, ilkka.hamunen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tuula Lampinen, tuula.lampinen(ät)sdp.fi

 

Innovaatiot ja digitalisaatio

Puheenjohtaja Krista Kiuru

Sihteeri

Ilkka Hamunen, ilkka.hamunen(ät)eduskunta.fi

 

 

Järjestötyöryhmä

Puheenjohtaja Markku Laine

 

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Reijo Paananen, reijo.paananen(ät)sdp.fi

 

Seurakuntatyöryhmä

Puheenjohtaja Tarja Kantola

Sihteeri

Aila Pääkkö, aila.paakko(ät)demokraatti.fi

 

Talouspoliittinen työryhmä

Puheenjohtaja Antti Rinne

Sihteeri

Tapio Hellsten, tapio.hellsten(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Pirjo Alijärvi, pirjo.alijarvi(ät)sdp.fi