Evästeasetukset

Välttämättömät evästeet

Nämä evästeet ovat välttämättömiä sivujemme teknisen toiminnan kannalta, eikä niitä voi kytkeä pois päältä. Toiminnalliset evästeet ovat keskeisiä esimerkiksi sivujemme selaamisen ja sivujemme ominaisuuksien käyttämisen kannalta.

Analytiikka

Nämä evästeet keräävät ainoastaan anonyymia tietoa siitä, kuinka sivujamme käytetään. Analytiikkaevästeiden avulla pystymme mittaamaan ja analysoimaan sivujemme toimintaa. Käytämme näitä evästeitä esimerkiksi tietääksemme, mikä sivujemme sisällöistä on suosittua sekä varmistaaksemme, että kävijät löytävät heille merkitykselliset sisällöt. Kaikki kerätyt tiedot ovat tilastollista aineistoa, eikä niistä voi tunnistaa henkilöitä. Voit kuitenkin halutessasi poistaa näiden evästeiden käytön milloin tahansa.

Kohdistus- ja mainosevästeet

Kohdennamme mainontaamme, jotta voimme tavoittaa SDP:n politiikasta kiinnostuneista ihmisiä mahdollisimman hyvin. Voimme käyttää näitä evästeitä esimerkiksi sinulle kohdennetun mainonnan täsmällisyyden ja kiinnostavuuden parantamiseen. Evästeitä voidaan käyttää myös sivujemme sisällön tekemiseksi sinua kiinnostavammaksi. Tietojen kerääminen perustuu selaimesi tai laitteesi yksilölliseen tunnistamiseen. Voit halutessasi poistaa näiden evästeiden käytön milloin tahansa.

Puoluesihteeri Reijo Paananen

15:12

Reijo Paananen

Tietoja minusta

Henkilötiedot

  • syntynyt 9.5.1964 Jyväskylässä;
  • yksi lapsi, s. vuonna 1985;
  • yksi lapsenlapsi, s. vuonna 2011
  • avoliitossa.

Yleis- ja ammattiopinnot

  • Järjestöjohtamisen haasteet – järjestöjohdon koulutus­ohjelma v. 2007 (Tampereen yliopiston täydennyskoulutuskeskus TYT);
  • viestintäpäällikön koulutusohjelma v. 2005 (Inforviestintä Oy ja ProCom – Viestinnän ammattilaiset ry);
  • tiedottajan tutkinto, MTi v. 1997 (Markkinointi-Instituutti) yhdistettynä oppisopimuskoulutuksena toteutettuun järjestötiedottajan koulutukseen;
  • kulttuurisihteerin tutkinto v. 1985 (Työväen Akatemia);
  • ylioppilas v. 1983; yleisarvosana laudatur (Jyväskylän Lyseon lukio).

Muita opintoja

  • Maanpuolustuskurssi (192.) 2010;
  • Geneve-koulu 2008;
  • ammattiyhdistysliikkeen henkilöstökoulutusta mm. esimiestyöstä, projektijohtamisesta ja EU:sta (Suomessa ja muissa Euroopan maissa).

Työpaikat

Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p

  • puoluesihteeri 25.5.2012 alkaen
  • vt. tiedotussihteeri 5.6.2003 – 28.2.2006
  • vaalipäällikkö vuoden 2004 EU-vaaleissa

www.ruusuverkko.fi-internetlehden päätoimittaja/tuottaja (sekä Ruusuverkko Oy:n toimitusjohtaja) 1.11.2002 – 30.9.2004

Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry

  • viestintäpäällikkö 7.11.2011 – 31.5.2012
  • EU-asiantuntija 1.2.2010 – 7.11.2011
  • järjestöpäällikkö 1.3.2006 – 31.1.2010
  • tiedottaja 1.4.1995 – 14.9.1997
  • sopimussihteeri (yksityiset palvelualat) 1.6.1994 – 1.4.1995
  • EU-kampanjavetäjä kevät – syksy 1994
  • nuorisosihteeri 1.9.1988 – 1.6.1994

Eurooppalainen Suomi ry:n toiminnanjohtaja 1.7.2000 – 30.11.2002

SDP:n valtuuskunta Euroopan parlamentissa; pääsihteeri ja tiedottaja 17.7.1999 – 31.5.2000

Euroopan parlamentin sosialidemokraattinen ryhmä; aluepolitiikan ja tietoyhteiskuntatyön erityisavustaja 15.9.1997 – 16.7.1999

SNK:n Uudenmaan piirijärjestön piirisihteeri syksy 1987 – syksy 88

TSL:n Helsingin opintojärjestön kulttuurisihteeri syksy 85 – kesä 86

II sosialidemokraattisessa työläisnuorisotapahtuman projektisihteeri kesä – syksy 1984

Keskeiset ehdokkuudet

Keskeisiä luottamus- ym. tehtäviä

Kielitaito

  • äidinkieli suomi;
  • englanti (YKI ylin taso suoritettu 2007);
  • ruotsi;
  • ranskan alkeet;
  • saksa (ei aktiivikäytössä).