SDP:n työryhmien puheenjohtajat ja sihteerit 2017-2020

16:31

logo ihmisistä

1. Työn murros ja teknologinen kehitys

Koulutus ja sivistys

Puheenjohtajat:
Jukka Gustafsson, jukka.gustafsson@eduskunta.fi
Petra Peltonen, petra.peltonen@turku.fi

Sihteeri:
Jarmo Ailio, jarmo.ailio@eduskunta.fi

Tiede

Puheenjohtajat:
Maria-Riitta Mällinen, mariariitta.mallinen@gmail.com
Pilvi Torsti, pilvi.torsti@eduskunta.fi

Tulevaisuus ja teknologiat

Puheenjohtajat:
Merja Mäkisalo-Ropponen, merja.makisalo-ropponen@eduskunta.fi
Timo Harakka, timo.harakka@eduskunta.fi

Sihteerit:
Juhana Harju
Viljami Kammonen, viljami.kammonen@eduskunta.fi

Työn murros

Puheenjohtajat:
Tarja Filatov, tarja.filatov@eduskunta.fi
Tommi Raunela, tommi.raunela@gmail.com

Sihteeri:
Pertti Knuuttila, pertti.knuuttila@eduskunta.fi

Varhaiskasvatus ja perhe

Puheenjohtajat:
Eeva-Johanna Eloranta, eeva-johanna.eloranta@eduskunta.fi
Suna Kymäläinen, suna.kymalainen@eduskunta.fi

Sihteeri:
Jani Kykkänen, jani.kykkanen@demarinuoret.fi

 

2. Ihmisen toiminnan vaikutuksen maapallolle

Energia ja ilmasto

Puheenjohtajat:
Miapetra Kumpula-Natri, miapetra.kumpula-natri@europarl.europa.eu
Aira Kalela, aira.kalela@gmail.com

Sihteeri:
Matti Niemi, matti.niemi@europarl.europa.eu

Kestävä ruuantuotanto ja eettinen kuluttaminen

Puheenjohtaja:
Ilmari Nurminen, ilmari.nurminen@eduskunta.fi

Sihteeri:
Elli Luukkainen, elli.luukkainen@eduskunta.fi

Ihmisen elinympäristö

Puheenjohtajat:
Riitta Myller, riitta.myller@eduskunta.fi
Kaarin Taipale, kaarintaipale@gmail.com

Sihteeri:
Matti Sadeniemi, matti.sadeniemi@eduskunta.fi

Maa- ja metsätalous

Puheenjohtajat:
Raimo Piirainen, raimo.o.piirainen@gmail.com
Harry Wallin, harry.wallin@eduskunta.fi

Sihteerit:
Antti Kotti, antti.kotti@eduskunta.fi

 

3. Demokratian ja osallisuuden tulevaisuus

Maahanmuutto

Puheenjohtaja:
Joona Räsänen, joona.rasanen@eduskunta.fi

Sihteeri:
Eemeli Peltonen, eemeli.peltonen@eduskunta.fi

Sisäinen turvallisuus

Puheenjohtaja:
Mika Kari, mika.kari@eduskunta.fi

Sihteerit:
Antti Kotti, antti.kotti@eduskunta.fi

Oikeusasiat

Puheenjohtajat:
Matias Mäkynen, matias.makynen@gmail.com
Johanna Ojala-Niemelä, johanna.ojala-niemela@eduskunta.fi

Sihteerit:
Valtteri Aaltonen, valtteri.aaltonen@eduskunta.fi
toinen sihteeri avoinna

Demokraattisen osallistumisen uudistaminen

Puheenjohtajat:
Sari Aalto-Matturi, sari.aalto-matturi@mielenterveysseura.fi
Maria Teikari, maria.teikari@gmail.com

Sihteerit:

Niko Ferm, niko.ferm@ayy.fi
toinen sihteeri avoinna

Kulttuuri, liikunta ja nuoriso

Puheenjohtaja:
Pia Viitanen, pia.viitanen@eduskunta.fi

Sihteerit:

Sanna Viljakainen, sanna.viljakainen@tsl.fi
Jenni Lang, jenni.lang@demarinuoret.fi

Media

Puheenjohtajat:
Ilkka Kantola, ilkka.kantola@eduskunta.fi
Maria Tolppanen, maria.tolppanen@eduskunta.fi

Ihmisten välinen tasa-arvo

Puheenjohtajat:
Maria Guzenina, maria.guzenina@eduskunta.fi
toinen puheenjohtaja avoinna

 

4. Kansainvälisen politiikan uusjako

Ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikka

Puheenjohtajat:
Erkki Tuomioja, erkki.tuomioja@eduskunta.fi
Jutta Urpilainen, jutta.urpilainen@eduskunta.fi

Sihteerit:

Tiina Hirvisaari, tiina.hirvisaari@eduskunta.fi
Anni Lahtinen

Eurooppa

Puheenjohtaja:
Tytti Tuppurainen, tytti.tuppurainen@eduskunta.fi

Sihteerit:
Jesse Jääskeläinen, jesse.jaaskelainen@sonk.fi
Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias@eduskunta.fi

Pohjoismainen yhteistyö

Puheenjohtajat:
Mikkel Näkkäläjärvi, mikkel.nakkalajarvi@gmail.com
Reijo Paananen, reijo@nordic-in.org

Sihteerit:
Anette Karlsson, anette.karlsson@eduskunta.fi
toinen sihteeri avoinna

 

5. Talous ja eriarvoistuminen

Talous

Puheenjohtajat:
Antti Rinne, antti.rinne@eduskunta.fi
Eero Heinäluoma, eero.heinaluoma@eduskunta.fi

Sihteerit:
Lauri Finér, lauri.finer@eduskunta.fi
Joonas Rahkola, joonas.rahkola@eduskunta.fi

Eriarvoistumisen vähentäminen

Puheenjohtajat:
Krista Kiuru, krista.kiuru@eduskunta.fi
Hannu Kokki, hannu.kokki@uef.fi

Sosiaali ja terveys

Puheenjohtajat:
Tuula Haatainen, tuula.haatainen@eduskunta.fi
Vertti Kiukas, vertti.kiukas@soste.fi

Sihteerit:
Sampo Varjonen, sampo.varjonen@gmail.com
Outi Vilen, outi.vilen@eduskunta.fi

 

6. Rakennemuutos ja kaupungistuminen

Elinkeino ja elinvoima

Puheenjohtaja:
Ville Skinnari, ville.skinnari@eduskunta.fi

Sihteeri:
Tapio Hellsten, tapio.hellsten@eduskunta.fi

Kunnat ja alueet

Puheenjohtajat:
Sirpa Paatero, sirpa.paatero@eduskunta.fi
Ahti Ruoppila, ahti.ruoppila@sak.fi

Sihteeri:
Antti Kotti, antti.kotti@eduskunta.fi

Liikenne

Puheenjohtajat:
Katja Taimela, katja.taimela@eduskunta.fi
Satu Taavitsainen, satu.taavitsainen@eduskunta.fi

Sihteerit:
Ilkka Hamunen, ilkka.hamunen@eduskunta.fi
toinen sihteeri avoinna

 

7. Periaatejulistus

Puheenjohtajat:
Antton Rönnholm, antton.ronnholm@sdp.fi
Kaisa Penny, kaisa.penny@gmail.com

Sihteerit:
Mikko Koskinen, mikko.koskinen@sdp.fi
Tuula Lampinen, tuula.lampinen@sdp.fi