Evästeasetukset

Välttämättömät evästeet

Nämä evästeet ovat välttämättömiä sivujemme teknisen toiminnan kannalta, eikä niitä voi kytkeä pois päältä. Toiminnalliset evästeet ovat keskeisiä esimerkiksi sivujemme selaamisen ja sivujemme ominaisuuksien käyttämisen kannalta.

Analytiikka

Nämä evästeet keräävät ainoastaan anonyymia tietoa siitä, kuinka sivujamme käytetään. Analytiikkaevästeiden avulla pystymme mittaamaan ja analysoimaan sivujemme toimintaa. Käytämme näitä evästeitä esimerkiksi tietääksemme, mikä sivujemme sisällöistä on suosittua sekä varmistaaksemme, että kävijät löytävät heille merkitykselliset sisällöt. Kaikki kerätyt tiedot ovat tilastollista aineistoa, eikä niistä voi tunnistaa henkilöitä. Voit kuitenkin halutessasi poistaa näiden evästeiden käytön milloin tahansa.

Kohdistus- ja mainosevästeet

Kohdennamme mainontaamme, jotta voimme tavoittaa SDP:n politiikasta kiinnostuneista ihmisiä mahdollisimman hyvin. Voimme käyttää näitä evästeitä esimerkiksi sinulle kohdennetun mainonnan täsmällisyyden ja kiinnostavuuden parantamiseen. Evästeitä voidaan käyttää myös sivujemme sisällön tekemiseksi sinua kiinnostavammaksi. Tietojen kerääminen perustuu selaimesi tai laitteesi yksilölliseen tunnistamiseen. Voit halutessasi poistaa näiden evästeiden käytön milloin tahansa.

SDP:n työryhmät 2020-2023

16:31

1. Työn murros ja teknologinen kehitys

 

Työelämä ja työvoima

Puheenjohtajat:
Niina Malm, niina.malm@eduskunta.fi
Jaana Ylitalo, jaana.ylitalo@pam.fi

Sihteerit:
Pertti Knuuttila, perttiht.knuuttila@gmail.com
Mikko Heinikoski, mheiniko@gmail.com
Piia Rekilä, piia.rekila@akava.fi

Jäsenet

Koulutus ja sivistys

Puheenjohtajat:
Petra Peltonen, petra.peltonen@turku.fi
Pilvi Torsti, pilvi@pilvitorsti.fi

Sihteerit:
Jarmo Ailio, jarmo.ailio@eduskunta.fi
Juhani Nokela, juhani@nokela.net
Iiris Niinikoski, iiris.niinikoski(at)gmail.com

Jäsenet

TKI (sis. tiede ja tutkimus, teknologinen kehitys)

Puheenjohtajat:
Maria-Riitta Mällinen, mariariitta.mallinen@gmail.com
Lauri Muranen, lauri.muranen@gmail.com

Sihteerit:
Juhana Harju, jyharju@gmail.com
Niko Ferm, niko.ferm@alumni.aalto.fi
Marina Lampinen, marina.lampinen@gmail.com
Elisa Husu, elisa.husu@eduskunta.fi

Jäsenet

Varhaiskasvatus, lapset ja perheet

Puheenjohtajat:
Eeva-Johanna Eloranta, eeva-johanna.eloranta@eduskunta.fi
Johanna Laisaari, johanna.laisaari@gmail.com

Sihteerit:
Antti Hytti, antti.hytti@nuoretkotkat.fi
Sini Heino, sini.a.heino@gmail.com
Anette Karlsson, anette.karlsson@eduskunta.fi

Jäsenet

 

2. Ihmisen toiminnan vaikutukset maapallolle


Ilmasto ja ympäristö

Puheenjohtajat:
Miapetra Kumpula-Natri, miapetra.kumpula-natri@europarl.europa.eu
Aira Kalela, aira.kalela@gmail.com

Sihteerit:
Tiina Pehkonen, tiina.pehkonen@eduskunta.fi
Johanna Juselius, johanna.juselius@lvm.fi
Anniina Horto, anniina.horto@gmail.com

Jäsenet


Eettinen kuluttaminen

Puheenjohtaja:
Miika Tiainen, miika.tiainen@gmail.com

Sihteerit:
Olli-Pekka Koljonen, ollipekkakoljonen@gmail.com
Sari Siikasalmi, sari.siikasalmi@gmail.com

Jäsenet


Maa- ja metsätalous

Puheenjohtajat:
Piritta Rantanen, piritta.rantanen@eduskunta.fi
Miikka Lönnqvist, miikka.lonnqvist@gmail.com

Sihteerit:
Hannele Neuvonen, hanneneuvo@gmail.com
Tiina Pehkonen, tiina.pehkonen@eduskunta.fi
Sanna Laakso, sanna.laakso@eduskunta.fi

Jäsenet


Maankäyttö ja asuminen

Puheenjohtajat:
Mikko Valtonen, mikko@mikkovaltonen.fi
Hannu Penttilä, hannu.o.penttila@gmail.com

Sihteeri:
Matti Sadeniemi, matti.sadeniemi@gmail.com

Jäsenet

 

3. Demokratian tulevaisuus


Oikeusvaltion kehittäminen

Puheenjohtajat:
Johannes Koskinen, johannes.koskinen@eduskunta.fi
Johanna Ojala-Niemelä, johanna.ojala-niemela@eduskunta.fi

Sihteerit:
Rami Lindström, rami.lindstrom@eduskunta.fi
Tiina Vainio, tiina.vainio@formin.fi
Veera Oksanen, veeraoksanen@icloud.com
Maria Luoma, maria.luoma@eduskunta.fi

Jäsenet


Demokraattinen osallistuminen, kolmannen sektorin toimintaedellytykset ja tasa-arvo

Puheenjohtajat:
Vertti Kiukas, vertti.kiukas@soste.fi
Sari Aalto-Matturi, sari.aalto-matturi@mieli.fi

Sihteerit:
Juha Jaatinen, juha.o.jaatinen@gmail.com
Roosa Pöyhönen, roosakaneli.poyhonen@gmail.com
Emily Strohm, emily.strohm3@gmail.com

Jäsenet


Kulttuuri, liikunta ja nuoriso

Puheenjohtajat:
Mika Pietilä, mika.pietila@oulundemarit.fi (koko työryhmä ja nuoriso)
Petteri Lahti, lahdenpetteri@gmail.com (liikunta)
Kalle Kallio, kalle.kallio@tyovaenmuseo.fi (kulttuuri)

Sihteerit:
Ilmari Nalbantoglu, ilmari.nalbantoglu@gmail.com
Marjukka Mattila, marjukka.mattila@eduskunta.fi
Hanna Kuntsi, hanna.kuntsi@gmail.com
Jyri Tuokko, jyrituokko@gmail.com

Jäsenet


Sisäinen turvallisuus

Puheenjohtajat:
Eveliina Heinäluoma, eveliina.heinaluoma@eduskunta.fi
Tomi Sevander, tomi.sevander@welho.com

Sihteerit:
Marjukka Mattila, marjukka.mattila@eduskunta.fi
Valtteri Aaltonen, valtteri.aaltonen@eduskunta.fi
Eemeli Peltonen, eemeli.peltonen@jarvenpaa.fi

Jäsenet

 

4. Globaalin keskinäisriippuvuuden tulevaisuus


Ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikka

Puheenjohtajat:
Erkki Tuomioja, erkki.tuomioja@eduskunta.fi
Kristiina Salonen, kristiina.salonen@eduskunta.fi

Sihteerit:
Tero Shemeikka, tero.shemeikka@sdp.fi
Kirsi Airio, kirsi.airio@formin.fi
Emmi Mäkelä, emmi.makela@eduskunta.fi

Jäsenet


Pohjoismainen yhteistyö

Puheenjohtajat:
Heidi Viljanen, heidi.viljanen@eduskunta.fi
Marianne Laxén, mannelx@hotmail.com

Sihteerit:
Jacob Storbjörk, jacob.storbjork@eduskunta.fi
Paulus Toropainen, paulus.toropainen@sdp.fi

Jäsenet


Globaalisaatio ja kehitysyhteistyö

Puheenjohtajat:
Kimmo Kiljunen, kimmo.kiljunen@eduskunta.fi
Helena Laukko, helena.laukko@gmail.com

Sihteerit:
Emmi Mäkelä, emmi.makela@eduskunta.fi
Emil Pellonpää, emil.pellonpaa@eduskunta.fi

Jäsenet


Eurooppa

Puheenjohtajat:
Tytti Tuppurainen, tytti.tuppurainen@eduskunta.fi
Miapetra Kumpula-Natri, miapetra.kumpula-natri@europarl.europa.eu

Sihteerit:
Saara Pokki, saara.pokki@gmail.com
Tuulia Pitkänen, tuulia.pitkanen@vnk.fi
Ella Palkoaho, ella-maria.palkoaho@eduskunta.fi
Kalle Virtanen, kalle.virtanen.a@gmail.com

Jäsenet

 

5. Talousjärjestelmä ja eriarvoistumisen ehkäiseminen


Talous

Puheenjohtajat:
Sanna Marin, sanna.marin@eduskunta.fi
Antton Rönnholm, antton.ronnholm@sdp.fi

Sihteerit:
Joonas Rahkola, joonas.rahkola@vnk.fi
Lauri Finér, lauri.finer@vm.fi
Ville Kopra, ville.kopra@tem.fi
Elias Kiljunen, elias.kiljunen@eduskunta.fi

Jäsenet

Sosiaali ja terveys

Puheenjohtajat:
Aki Lindén, aki.linden@eduskunta.fi
Tarja Filatov, tarja.filatov@eduskunta.fi

Sihteerit:
Laura Lindeberg, laura.lideberg@gmail.com
Sampo Varjonen, sampo.varjonen@gmail.com
Outi Vilen, outi.vilen@eduskunta.fi
Sofia Julin, sofia.julin@tampere.fi

Jäsenet

Päihdepoliittinen jaosto

Puheenjohtaja:
Heidi Viljanen, heidi.viljanen@eduskunta.fi

Sihteeri:
Sanna Laakso, sanna.laakso@eduskunta.fi

Jäsenet

Sosiaaliturvajaosto

Puheenjohtaja:
Matias Mäkynen, matias.makynen@eduskunta.fi

Sihteeri:
Sampo Varjonen, sampo.varjonen@gmail.com

Jäsenet

 

Vammaispolitiikka

Puheenjohtajat:
Merja Mäkisalo-Ropponen, merja.makisalo-ropponen@eduskunta.fi
Arzu Caydam-Lehtonen, arzucaydam1@hotmail.com

Sihteerit:
Timo Lehtinen, timo.lehtinen@stm.fi
Tero Lepola, tero.lepola@exelcomposites.com

Jäsenet

 

6. Rakennemuutos ja kaupungistuminen


Kunta ja alueet

Puheenjohtajat:
Sirpa Paatero, sirpa.paatero@eduskunta.fi
Miia Nahkuri, miia.nahkuri@gmail.com

Sihteerit:
Minna Salminen, salminenminnajo@gmail.com
Antti Kotti, antti.kotti@gov.fi
Pekka Tuuri, pekka.tuuri@sdp.fi
Tiina Isotalus, tiina.isotalus@kokkola.fi

Jäsenet

 

Alueiden elinvoimaisuus -jaosto

Puheenjohtaja:
Seppo Eskelinen, seppo.eskelinen@eduskunta.fi

Sihteerit:
Tommi Heino, tommi.heino@eduskunta.fi
Antti Kotti, antti.kotti@gov.fi

Jäsenet

 

Kaupunkipolitiikka-jaosto

Puheenjohtaja:
Nasima Razmyar, nasima.razmyar@gmail.com

Sihteerit:
Tiina Isotalus, tiina.isotalus@kokkola.fi
Maria Loima, loima.maria@gmail.com

Jäsenet


Elinkeino ja energiapolitiikka

Puheenjohtajat:
Riitta Mäkinen, riitta.makinen@eduskunta.fi
Matias Mäkynen, matias.makynen@eduskunta.fi

Sihteerit:
Tino Aalto, tino.aalto@gmail.com
Anniina Horto, anniina.horto@gmail.com
Antti Malste, antti.malste@gmail.com

Jäsenet


Liikenne ja viestintä

Puheenjohtajat:
Suna Kymäläinen, suna.kymalainen@eduskunta.fi
Jukka Hämäläinen, jukka.hamalainen@jkl.fi

Sihteerit:
Ilkka Hamunen, ilkka.hamunen@lvm.fi
Anniina Tella, anniina.tella@eduskunta.fi
Matti Sadeniemi, matti.sadeniemi@gmail.com
Tommi Heino, tommi.heino@eduskunta.fi

Jäsenet

 

Yksinasuvat

Puheenjohtajat:
Anneli Kiljunen, anneli.kiljunen@eduskunta.fi
Anita Hellman, hellman.anita@gmail.com

Sihteeri:
Sofia Julin, sofia.julin@tampere.fi

Jäsenet