Evästeasetukset

Välttämättömät evästeet

Nämä evästeet ovat välttämättömiä sivujemme teknisen toiminnan kannalta, eikä niitä voi kytkeä pois päältä. Toiminnalliset evästeet ovat keskeisiä esimerkiksi sivujemme selaamisen ja sivujemme ominaisuuksien käyttämisen kannalta.

Analytiikka

Nämä evästeet keräävät ainoastaan anonyymia tietoa siitä, kuinka sivujamme käytetään. Analytiikkaevästeiden avulla pystymme mittaamaan ja analysoimaan sivujemme toimintaa. Käytämme näitä evästeitä esimerkiksi tietääksemme, mikä sivujemme sisällöistä on suosittua sekä varmistaaksemme, että kävijät löytävät heille merkitykselliset sisällöt. Kaikki kerätyt tiedot ovat tilastollista aineistoa, eikä niistä voi tunnistaa henkilöitä. Voit kuitenkin halutessasi poistaa näiden evästeiden käytön milloin tahansa.

Kohdistus- ja mainosevästeet

Kohdennamme mainontaamme, jotta voimme tavoittaa SDP:n politiikasta kiinnostuneista ihmisiä mahdollisimman hyvin. Voimme käyttää näitä evästeitä esimerkiksi sinulle kohdennetun mainonnan täsmällisyyden ja kiinnostavuuden parantamiseen. Evästeitä voidaan käyttää myös sivujemme sisällön tekemiseksi sinua kiinnostavammaksi. Tietojen kerääminen perustuu selaimesi tai laitteesi yksilölliseen tunnistamiseen. Voit halutessasi poistaa näiden evästeiden käytön milloin tahansa.

SDP:n työryhmät 2020-2023

16:31

logo ihmisistä

1. Työn murros ja teknologinen kehitys

Työelämä ja työvoima

Puheenjohtajat:
Niina Malm, niina.malm@eduskunta.fi
Miia Järvi, jarvi.miia@gmail.com

Sihteerit:
Pertti Knuuttila, perttiht.knuuttila@gmail.com
Mikko Heinikoski, mheiniko@gmail.com
Piia Rekilä, piia.rekila@tem.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)

Koulutus ja sivistys

Puheenjohtajat:
Petra Peltonen, petra.peltonen@turku.fi
Pilvi Torsti, pilvi@pilvitorsti.fi

Sihteerit:
Jarmo Ailio, jarmo.ailio@eduskunta.fi
Juhani Nokela, juhani@nokela.net
Timo Nevaranta, timo.nevaranta@tem.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)


TKI (sis. tiede ja tutkimus, teknologinen kehitys)

Puheenjohtajat:
Maria-Riitta Mällinen, mariariitta.mallinen@gmail.com
Lauri Muranen, lauri.muranen@gmail.com

Sihteerit:
Juhana Harju, jyharju@gmail.com
Niko Ferm, niko.ferm@alumni.aalto.fi
Marina Lampinen, marina.lampinen@gmail.com
Viljami Kammonen, viljami.kammonen@eduskunta.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)


Varhaiskasvatus, lapset ja perheet

Puheenjohtajat:
Eeva-Johanna Eloranta, eeva-johanna.eloranta@eduskunta.fi
Johanna Laisaari, johanna.laisaari@eduskunta.fi

Sihteerit:
Antti Hytti, antti.hytti@nuoretkotkat.fi
Sini Heino, sini.a.heino@gmail.com
Petteri Matteinen, petteri.matteinen@eduskunta.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)

 

2. Ihmisen toiminnan vaikutukset maapallolle


Ilmasto ja ympäristö

Puheenjohtajat:
Miapetra Kumpula-Natri, miapetra.kumpula-natri@europarl.europa.eu
Aira Kalela, aira.kalela@gmail.com

Sihteerit:
Tiina Pehkonen, tiina.pehkonen@eduskunta.fi
Johanna Juselius, johanna.juselius@lvm.fi
Anniina Horto, anniina.horto@eduskunta.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)


Kestävä ruuantuotanto ja eettinen kuluttaminen

Puheenjohtaja:
Miika Tiainen, mpatia@utu.fi

Sihteerit:
Olli-Pekka Koljonen, ollipekkakoljonen@gmail.com
Noora Eilola, noora.eilola@gmail.com
Sari Siikasalmi, sari.siikasalmi@gmail.com

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)


Maa- ja metsätalous

Puheenjohtajat:
Piritta Rantanen, piritta.rantanen@eduskunta.fi
Miikka Lönnqvist, miikka.lonnqvist@gmail.com

Sihteerit:
Hannele Neuvonen, hanneneuvo@gmail.com
Tiina Pehkonen, tiina.pehkonen@eduskunta.fi
Sanna Laakso, sanna.laakso@eduskunta.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)


Maankäyttö ja asuminen

Puheenjohtajat:
Mikko Valtonen, mikko@mikkovaltonen.fi
Hannu Penttilä, hannu.o.penttila@gmail.com

Sihteeri:
Matti Sadeniemi, matti.sadeniemi@gmail.com

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)

 

3. Demokratian tulevaisuus


Oikeusvaltion kehittäminen

Puheenjohtajat:
Johannes Koskinen, johannes.koskinen@eduskunta.fi
Johanna Ojala-Niemelä, johanna.ojala-niemela@eduskunta.fi

Sihteerit:
Rami Lindström, rami.lindstrom@eduskunta.fi
Antti Seitamaa, antti.seitamaa@gmail.com
Tiina Vainio, tiina.vainio@formin.fi
Jutta Kaskimäki, jutta.kaskimaki@eduskunta.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)


Demokraattinen osallistuminen, kolmannen sektorin toimintaedellytykset ja tasa-arvo

Puheenjohtajat:
Vertti Kiukas, vertti.kiukas@gmail.com
Sari Aalto-Matturi, sari.aalto-matturi@mielenterveysseura.fi

Sihteerit:
Juha Jaatinen, juha.o.jaatinen@gmail.com
Roosa Pöyhönen, roosakaneli.poyhonen@gmail.com
Emily Strohm, emily.strohm3@gmail.com

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)


Kulttuuri, liikunta ja nuoriso

Puheenjohtajat:
Mika Pietilä, mika.pietila@oulundemarit.fi (nuoriso)
Petteri Lahti, lahdenpetteri@gmail.com (liikunta)
Kalle Kallio, kalle.kallio@tyovaenmuseo.fi (kulttuuri)

Sihteerit:
Ilmari Nalbantoglu, ilmari.nalbantoglu@gmail.com
Marjukka Mattila, marjukka.mattila@eduskunta.fi
Tuomas Finne, tuomas.finne@tsl.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)


Sisäinen turvallisuus

Puheenjohtajat:
Eveliina Heinäluoma, eveliina.heinaluoma@eduskunta.fi
Tomi Sevander, tomi.sevander@welho.com

Sihteerit:
Antti Kotti, antti.kotti@eduskunta.fi
Valtteri Aaltonen, valtteri.aaltonen@vm.fi
Eemeli Peltonen, eemeli.peltonen@eduskunta.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)

 

4. Globaalin keskinäisriippuvuuden tulevaisuus


Ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikka

Puheenjohtajat:
Erkki Tuomioja, erkki.tuomioja@eduskunta.fi
Kristiina Salonen, kristiina.salonen@eduskunta.fi

Sihteerit:
Tero Shemeikka, tero.shemeikka@sdp.fi
Kirsi Airio, kirsi.airio@formin.fi
Markus Holmgren, markus.e.holmgren@gmail.com
Tiina Hirvisaari, tiina.hirvisaari@eduskunta.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)


Pohjoismainen yhteistyö

Puheenjohtajat:
Heidi Viljanen, heidi.viljanen@eduskunta.fi
Marianne Laxén, mannelx@hotmail.com

Sihteerit:
Jacob Storbjörk, jacob.storbjork@eduskunta.fi
Sanna Laakso, sanna.laakso@eduskunta.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)


Globaalisaatio ja kehitysyhteistyö

Puheenjohtajat:
Kimmo Kiljunen, kimmo.kiljunen@eduskunta.fi
Helena Laukko, helena.laukko@gmail.com

Sihteerit:
Emmi Mäkelä, emmi.m.makela@gmail.com
Markus Holmgren, markus.e.holmgren@gmail.com

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)


Eurooppa

Puheenjohtajat:
Tytti Tuppurainen, tytti.tuppurainen@eduskunta.fi
Miapetra Kumpula-Natri, miapetra.kumpula-natri@europarl.europa.eu

Sihteerit:
Saara Pokki, saara.pokki@gmail.com
Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias@vnk.fi
Tuulia Pitkänen, tuulia.pitkanen@vnk.fi
Tiina Hirvisaari, tiina.hirvisaari@eduskunta.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)

 

5. Talousjärjestelmä ja eriarvoistumisen ehkäiseminen


Talous

Puheenjohtajat:
Sanna Marin, sanna.marin@eduskunta.fi
Antton Rönnholm, antton.ronnholm@sdp.fi

Sihteerit:
Joonas Rahkola, joonas.rahkola@vnk.fi
Lauri Finér, lauri.finer@vm.fi
Ville Kopra, ville.kopra@tem.fi
Elias Kiljunen, elias.kiljunen@eduskunta.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)

Sosiaali ja terveys

Puheenjohtajat:
Aki Lindén, aki.linden@eduskunta.fi
Tarja Filatov, tarja.filatov@eduskunta.fi

Sihteerit:
Laura Lindeberg, laura.lindeberg@stm.fi
Sampo Varjonen, sampo.varjonen@stm.fi
Outi Vilen, outi.vilen@eduskunta.fi
Sofia Julin, sofia.julin@eduskunta.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)

Sosiaaliturvajaosto

Puheenjohtaja:
Matias Mäkynen, matias.makynen@eduskunta.fi

Sihteeri:
Sampo Varjonen, sampo.varjonen@eduskunta.fi

Vammaispolitiikka

Puheenjohtajat:
Merja Mäkisalo-Ropponen, merja.makisalo-ropponen@eduskunta.fi
Arzu Caydam-Lehtonen, arzucaydam1@hotmail.com

Sihteerit:
Hannele Rauhanen, hannele.rauhanen@protonmail.com
Timo Lehtinen, timo.lehtinen@stm.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)

 

6. Rakennemuutos ja kaupungistuminen


Kunta ja alueet

Puheenjohtajat:
Sirpa Paatero, sirpa.paatero@eduskunta.fi
Miia Nahkuri, miia.nahkuri@gmail.com

Sihteerit:
Minna Salminen, salminenminnajo@gmail.com
Antti Kotti, antti.kotti@eduskunta.fi
Pekka Tuuri, pekka.tuuri@sdp.fi
Tiina Isotalus, tiina.isotalus@sdp.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)

Alueiden elinvoimaisuus -jaosto

Puheenjohtaja:
Seppo Eskelinen, seppo.eskelinen@eduskunta.fi

Sihteerit:
Tommi Heino, tommi.heino@eduskunta.fi
Antti Kotti, antti.kotti@eduskunta.fi

Kaupunkipolitiikka-jaosto

Puheenjohtaja:
Nasima Razmyar, nasima.razmyar@gmail.com

Sihteerit:
Tiina Isotalus, tiina.isotalus@sdp.fi
Hanna Isbom, hanna.isbom@hel.fi


Elinkeino ja energia

Puheenjohtajat:
Riitta Mäkinen, riitta.makinen@eduskunta.fi
Matias Mäkynen, matias.makynen@eduskunta.fi

Sihteerit:
Tino Aalto, tino.aalto@gmail.com
Anniina Horto, anniina.horto@eduskunta.fi
Antti Malste, antti.malste@gmail.com

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)


Liikenne ja viestintä

Puheenjohtajat:
Suna Kymäläinen, suna.kymalainen@eduskunta.fi
Jukka Hämäläinen, jukka.hamalainen@jkl.fi

Sihteerit:
Ilkka Hamunen, ilkka.hamunen@lvm.fi
Anniina Tella, anniina.tella@eduskunta.fi
Matti Sadeniemi, matti.sadeniemi@gmail.com
Tommi Heino, tommi.heino@eduskunta.fi

Jäsenet (linkki tulee myöhemmin)