SDP:n työryhmät 2017-2020

16:31

logo ihmisistä

1. Teknologinen kehitys ja työn murros

Koulutus ja sivistys

Puheenjohtajat:
Jukka Gustafsson, jukka.gustafsson@eduskunta.fi
Petra Peltonen, petra.peltonen@turku.fi

Sihteerit:
Jarmo Ailio, jarmo.ailio@eduskunta.fi
Juhani Nokela, juhani.nokela@gmail.com

Jäsenet

Tiede

Puheenjohtajat:
Maria-Riitta Mällinen, mariariitta.mallinen@gmail.com
Pilvi Torsti, pilvi@pilvitorsti.fi

Sihteerit:
Marina Lampinen, marina.lampinen@gmail.com
Elli Luukkainen, elli.luukkainen@gmail.com

Jäsenet

Tulevaisuus ja teknologiat

Puheenjohtajat:
Merja Mäkisalo-Ropponen, merja.makisalo-ropponen@eduskunta.fi
Timo Harakka, timo.harakka@eduskunta.fi

Sihteerit:
Viljami Kammonen, viljami.kammonen@eduskunta.fi
Juhana Harju, jyharju@gmail.com

Jäsenet

Työn murros

Puheenjohtajat:
Tarja Filatov, tarja.filatov@eduskunta.fi
Tommi Raunela, tommi.raunela@gmail.com

Sihteerit:
Pertti Knuuttila, perttiht.knuuttila@gmail.com
Mikko Heinikoski, mheiniko@gmail.com

Jäsenet

Varhaiskasvatus ja perhe

Puheenjohtajat:
Eeva-Johanna Eloranta, eeva-johanna.eloranta@eduskunta.fi
Johanna Laisaari, johanna.laisaari@eduskunta.fi

Sihteerit:
Jani Kykkänen, jani.kykkanen@gmail.com
Sini Heino, sini.a.heino@gmail.com

Jäsenet

 

2. Ihmisen toiminnan vaikutukset maapallolle

Energia ja ilmasto

Puheenjohtajat:
Miapetra Kumpula-Natri, miapetra.kumpula-natri@europarl.europa.eu
Aira Kalela, aira.kalela@gmail.com

Sihteerit:
Henrik Haapajärvi, henrik.haapajarvi@gmail.com
Matti Niemi, matti.niemi@gmail.com

Jäsenet

Kestävä ruuantuotanto ja eettinen kuluttaminen

Puheenjohtaja:
Ilmari Nurminen, ilmari.nurminen@eduskunta.fi

Sihteeri:
Olli-Pekka Koljonen, ollipekkakoljonen@gmail.com

Jäsenet

Ihmisen elinympäristö

Puheenjohtajat:
Riitta Myller, riitta.myller@eduskunta.fi
Kaarin Taipale, kaarintaipale@gmail.com

Sihteerit:
Matti Sadeniemi, matti.sadeniemi@eduskunta.fi
Samuli Sinisalo, samuli.sinisalo@sorsafoundation.fi
Anita Patanen, anita.patanen@gmail.com

Jäsenet

Maa- ja metsätalous

Puheenjohtajat:
Raimo Piirainen, raimo.o.piirainen@gmail.com
Harry Wallin, harry.wallin@eduskunta.fi

Jäsenet

 

3. Demokratian tulevaisuus

Maahanmuutto

Puheenjohtaja:
Joona Räsänen, joona.rasanen@eduskunta.fi

Sihteerit:
Eemeli Peltonen, eemeli.peltonen@eduskunta.fi
Antti Seitamaa, antti.seitamaa@gmail.com

Jäsenet

Sisäinen turvallisuus

Puheenjohtajat:
Mika Kari, mika.kari@eduskunta.fi
Tomi Sevander, tomi.sevander@welho.com

Sihteerit:
Antti Kotti, antti.kotti@eduskunta.fi
Antti Hytti, antti.hytti@nuoretkotkat.fi

Jäsenet

Oikeusasiat

Puheenjohtajat:
Matias Mäkynen, matias.makynen@gmail.com
Johanna Ojala-Niemelä, johanna.ojala-niemela@eduskunta.fi

Sihteeri:
Valtteri Aaltonen, valtteri.aaltonen@eduskunta.fi

Jäsenet

Demokraattisen osallistumisen uudistaminen

Puheenjohtajat:
Sari Aalto-Matturi, sari.aalto-matturi@mielenterveysseura.fi
Maria Teikari, maria.teikari@gmail.com

Sihteeri:
Niko Ferm, niko.ferm@ayy.fi

Jäsenet

Kulttuuri, liikunta ja nuoriso

Puheenjohtajat:
Pia Viitanen, pia.viitanen@eduskunta.fi (kulttuuri, liikunta, nuoriso)
Kalle Kallio, kalle.kallio@tyovaenmuseo.fi (kulttuuri)
Petteri Lahti, lahdenpetteri@gmail.com (liikunta)
Jenni Lang, jenni.lang@demarinuoret.fi (nuoriso)

Sihteerit:
Sanna Viljakainen, sanna.viljakainen@tsl.fi
Marjukka Mattila, marjukka.e.mattila@student.jyu.fi
Ilmari Nalbantoglu, ilmari.nalbantoglu@gmail.com
Roosa Pöyhönen, roosakaneli.poyhonen@gmail.com

Jäsenet

Media

Puheenjohtajat:
Ilkka Kantola, ilkka.kantola@eduskunta.fi
Maria Tolppanen, maria.tolppanen@eduskunta.fi

Sihteeri:
Sari Siikasalmi, sari.siikasalmi@gmail.com

Jäsenet

Ihmisten välinen tasa-arvo

Puheenjohtaja:
Tapio Bergholm, tapio.bergholm@sak.fi

Sihteeri:
Emily Strohm, emily.strohm3@gmail.com

Jäsenet

 

4. Globaalin keskinäisriippuvuuden tulevaisuus

Ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikka

Puheenjohtajat:
Erkki Tuomioja, erkki.tuomioja@eduskunta.fi
Jutta Urpilainen, jutta.urpilainen@eduskunta.fi

Sihteerit:
Tero Shemeikka, tero.shemeikka@sdp.fi
Anni Lahtinen, anni.m.lahtinen@gmail.com

Jäsenet

Eurooppa

Puheenjohtajat:
Tytti Tuppurainen, tytti.tuppurainen@eduskunta.fi
Aleksi Kuusisto, aleksi.kuusisto@finunions.org

Sihteerit:
Jesse Jääskeläinen, jesse.jaaskelainen@sonk.fi
Tiina Hirvisaari, tiina.hirvisaari@eduskunta.fi

Jäsenet

Pohjoismainen yhteistyö

Puheenjohtajat:
Mikkel Näkkäläjärvi, mikkel.nakkalajarvi@gmail.com
Reijo Paananen, paanasenreijo@gmail.com

Sihteeri:
Anette Karlsson, anette.karlsson@eduskunta.fi

Jäsenet

Globaalit asiat

Puheenjohtajat:
Folke Sundman, folke.sundman@gmail.com
Helena Laukko, helena.laukko@ykliitto.fi

Sihteerit:
Sanni Isometsä, sanni_i@hotmail.com
Emmi Mäkelä, emmi.makela@gmail.com

Jäsenet

 

5. Talousjärjestelmä ja yhteiskunnallinen eriarvoistuminen

Talous

Puheenjohtajat:
Antti Rinne, antti.rinne@eduskunta.fi
Eero Heinäluoma, eero.heinaluoma@eduskunta.fi

Sihteerit:
Lauri Finér, lauri.finer@eduskunta.fi
Joonas Rahkola, joonas.rahkola@eduskunta.fi

Jäsenet

Eriarvoistumisen vähentäminen

Puheenjohtajat:
Krista Kiuru, krista.kiuru@eduskunta.fi
Hannu Kokki, hannu.kokki@uef.fi

Sihteerit:
Timo Lehtinen, timo.juhani.lehtinen@iki.fi
Katri Nokela, katri.nokela@gmail.com

Jäsenet

Sosiaali ja terveys

Puheenjohtajat:
Tuula Haatainen, tuula.haatainen@eduskunta.fi
Vertti Kiukas, vertti.kiukas@gmail.com

Sihteerit:
Laura Lindeberg, laura.lindeberg@gmail.com
Sampo Varjonen, sampo.varjonen@eduskunta.fi
Outi Vilen, outi.vilen@eduskunta.fi

Jäsenet

 

6. Rakennemuutos ja kaupungistuminen

Elinkeino ja elinvoima

Puheenjohtajat:
Ville Skinnari, ville.skinnari@eduskunta.fi
Lauri Muranen, lauri.muranen@gmail.com

Sihteerit:
Tino Aalto, tino.aalto@gmail.com
Tapio Hellsten, tapio.hellsten@eduskunta.fi

Jäsenet

Kunnat ja alueet

Puheenjohtajat:
Sirpa Paatero, sirpa.paatero@eduskunta.fi
Ahti Ruoppila, ahti.ruoppila@sak.fi

Sihteerit:
Antti Kotti, antti.kotti@eduskunta.fi
Minna Salminen, salminenminnajo@gmail.com

Jäsenet

Liikenne

Puheenjohtajat:
Katja Taimela, katja.taimela@eduskunta.fi
Suna Kymäläinen, suna.kymalainen@eduskunta.fi

Sihteerit:
Ilkka Hamunen, ilkka.hamunen@eduskunta.fi
Raimo Piirainen, raimo.o.piirainen@gmail.com

Jäsenet

 

7. Vammaispoliittinen työryhmä

Puheenjohtaja:
Pirkko Kuusela, pirkko.kuusela@gmail.com

Sihteeri:
Hannele Rauhanen, hantta.rauhanen@gmail.com

Jäsenet

 

8. Periaatejulistus

Puheenjohtajat:
Antton Rönnholm, antton.ronnholm@sdp.fi
Kaisa Penny, kaisa.penny@gmail.com

Sihteerit:
Mikko Koskinen, mikko.koskinen@sdp.fi
Tuula Lampinen, tuula.lampinen@sdp.fi

Jäsenet