SDP:n työryhmät 2019-2020

16:31

logo ihmisistä

1. Teknologinen kehitys ja työn murros

Varhaiskasvatus ja perhe

Puheenjohtajat:
Eeva-Johanna Eloranta, eeva-johanna.eloranta@eduskunta.fi
Johanna Laisaari, johanna.laisaari@eduskunta.fi

Sihteerit:
Jani Kykkänen, jani.kykkanen@gmail.com
Sini Heino, sini.a.heino@gmail.com

Jäsenet

Koulutus ja sivistys

Puheenjohtajat:
Jukka Gustafsson, jukka.gustafsson@eduskunta.fi
Petra Peltonen, petra.peltonen@turku.fi

Sihteerit:
Jarmo Ailio, jarmo.ailio@eduskunta.fi
Juhani Nokela, juhani@nokela.net
Piritta Jokelainen, piritta.jokelainen@gmail.com

Jäsenet

TKI (sis. tiede ja tutkimus, teknologinen kehitys)

Puheenjohtajat:
Maria-Riitta Mällinen, mariariitta.mallinen@gmail.com
Pilvi Torsti, pilvi@pilvitorsti.fi

Sihteerit:
Marina Lampinen, marina.lampinen@gmail.com
Elli Luukkainen, elli.luukkainen@gmail.com
Viljami Kammonen, viljami.kammonen@eduskunta.fi
Juhana Harju, jyharju@gmail.com

Jäsenet

Työelämä ja työvoima

Puheenjohtajat:
Tarja Filatov, tarja.filatov@eduskunta.fi
Tommi Raunela, tommi.raunela@gmail.com

Sihteerit:
Pertti Knuuttila, perttiht.knuuttila@gmail.com
Mikko Heinikoski, mheiniko@gmail.com
Piia Rekilä, piia.rekila@tem.fi

Jäsenet

 

2. Ihmisen toiminnan vaikutukset maapallolle

Ilmasto ja ympäristö

Puheenjohtajat:
Kaarin Taipale, kaarintaipale@gmail.com
Aira Kalela, aira.kalela@gmail.com

Sihteerit:
Henrik Haapajärvi, henrik.haapajarvi@gmail.com
Samuli Sinisalo, samuli.sinisalo@sorsafoundation.fi

Jäsenet

Kestävä ruuantuotanto ja eettinen kuluttaminen

Puheenjohtaja:
Ilmari Nurminen, ilmari.nurminen@eduskunta.fi

Sihteerit:
Olli-Pekka Koljonen, ollipekkakoljonen@gmail.com
Noora Eilola, noora.eilola@gmail.com

Jäsenet

Maa- ja metsätalous

Puheenjohtajat:
Raimo Piirainen, raimo.piirainen@eduskunta.fi
Piritta Rantanen, piritta.rantanen@eduskunta.fi

Jäsenet

 

3. Demokratian tulevaisuus

Oikeusvaltion kehittäminen

Puheenjohtajat:
Matias Mäkynen, matias.makynen@gmail.com
Johanna Ojala-Niemelä, johanna.ojala-niemela@eduskunta.fi

Sihteerit:
Antti Seitamaa, antti.seitamaa@gmail.com
Sari Siikasalmi, sari.siikasalmi@gmail.com

Jäsenet

Demokraattisen osallistuminen

Puheenjohtajat:
Sari Aalto-Matturi, sari.aalto-matturi@mielenterveysseura.fi
Maria Teikari, maria.teikari@gmail.com

Sihteerit:
Niko Ferm, niko.ferm@alumni.aalto.fi
Juha Jaatinen, juha.o.jaatinen@gmail.com

Jäsenet

Sisäinen turvallisuus

Puheenjohtajat:
Mika Kari, mika.kari@eduskunta.fi
Tomi Sevander, tomi.sevander@welho.com

Sihteerit:
Antti Kotti, antti.kotti@eduskunta.fi
Antti Hytti, antti.hytti@nuoretkotkat.fi

Jäsenet

Kulttuuri, liikunta ja nuoriso

Puheenjohtajat:
Pia Viitanen, pia.viitanen@eduskunta.fi (kulttuuri, liikunta, nuoriso)
Kalle Kallio, kalle.kallio@tyovaenmuseo.fi (kulttuuri)
Petteri Lahti, lahdenpetteri@gmail.com (liikunta)
Jenni Lang, jenni.lang@demarinuoret.fi (nuoriso)

Sihteerit:
Sanna Viljakainen, sanna.viljakainen@tsl.fi
Marjukka Mattila, marjukka.e.mattila@student.jyu.fi
Ilmari Nalbantoglu, ilmari.nalbantoglu@gmail.com
Roosa Pöyhönen, roosakaneli.poyhonen@gmail.com

Jäsenet

Ihmisten välinen tasa-arvo

Puheenjohtaja:
Tapio Bergholm, tapio.bergholm@uef.fi
Niina Malm, niina.malm@eduskunta.fi

Sihteeri:
Emily Strohm, emily.strohm3@gmail.com

Jäsenet

 

4. Globaalin keskinäisriippuvuuden tulevaisuus

Ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikka

Puheenjohtajat:
Erkki Tuomioja, erkki.tuomioja@eduskunta.fi

Sihteerit:
Tero Shemeikka, tero.shemeikka@sdp.fi
Markus Holmgren, markus.e.holmgren@gmail.com

Jäsenet

Eurooppa

Puheenjohtajat:
Tytti Tuppurainen, tytti.tuppurainen@eduskunta.fi
Miapetra Kumpula-Natri, miapetra.kumpula-natri@europarl.europa.eu

Sihteerit:
Jesse Jääskeläinen, jesse.jaaskelainen@gmail.com
Essi Virtanen, essi.virtanen@eduskunta.fi

Jäsenet

Pohjoismainen yhteistyö

Puheenjohtajat:
Mikkel Näkkäläjärvi, mikkel.nakkalajarvi@gmail.com
Johan Kvarnström, johan.kvarnstrom@eduskunta.fi

Sihteeri:
Jacob Storbjörk, jacob.storbjork@eduskunta.fi

Jäsenet

Globaalit asiat

Puheenjohtajat:
Folke Sundman, folke.sundman@gmail.com
Helena Laukko, helena.laukko@gmail.com

Sihteeri:
Markus Holmgren, markus.e.holmgren@gmail.com

Jäsenet

 

5. Talousjärjestelmä ja yhteiskunnallinen eriarvoistuminen

Talous

Puheenjohtajat:
Antti Rinne, antti.rinne@vnk.fi

Sihteerit:
Lauri Finér, lauri.finer@vm.fi
Joonas Rahkola, joonas.rahkola@vnk.fi

Jäsenet

Sosiaali ja terveys

Puheenjohtajat:
Tuula Haatainen, tuula.haatainen@eduskunta.fi
Vertti Kiukas, vertti.kiukas@gmail.com

Sihteerit:
Laura Lindeberg, laura.lindeberg@stm.fi
Sampo Varjonen, sampo.varjonen@stm.fi
Outi Vilen, outi.vilen@eduskunta.fi

Jäsenet

 

6. Rakennemuutos ja kaupungistuminen

Kunta

Puheenjohtajat:
Sirpa Paatero, sirpa.paatero@eduskunta.fi
Ahti Ruoppila, ahti.ruoppila@sak.fi

Sihteerit:
Antti Kotti, antti.kotti@eduskunta.fi
Minna Salminen, salminenminnajo@gmail.com

Jäsenet

Liikenne

Puheenjohtajat:
Suna Kymäläinen, suna.kymalainen@eduskunta.fi
Teemu Hirvonen, teemu.hirvonen08@gmail.com

Sihteerit:
Ilkka Hamunen, ilkka.hamunen@eduskunta.fi

Jäsenet

Elinkeino (sis. energia)

Puheenjohtajat:
Riitta Mäkinen, riitta.makinen@eduskunta.fi
Lauri Muranen, lauri.muranen@gmail.com

Sihteerit:
Tino Aalto, tino.aalto@gmail.com
Anniina Horto, anniina.horto@eduskunta.fi

Jäsenet

Asunto

Puheenjohtajat:
Kaarin Taipale, kaarintaipale@gmail.com
Hannu Penttilä, hannu.o.penttila@gmail.com

Sihteerit:
Matti Sadeniemi, matti.sadeniemi@eduskunta.fi
Tiina Pehkonen, tiina.pehkonen@eduskunta.fi

Jäsenet

 

7. Vammaispoliittinen työryhmä

Puheenjohtaja:
Maria Guzenina, maria.guzenina@eduskunta.fi
Pirkko Kuusela, pirkko.kuusela@gmail.com

Sihteerit:
Hannele Rauhanen, hantta.rauhanen@gmail.com
Timo Lehtinen, timo.lehtinen@stm.fi

Jäsenet

 

8. Periaatejulistus

Puheenjohtajat:
Antton Rönnholm, antton.ronnholm@sdp.fi
Kaisa Penny, kaisa.penny@gmail.com

Sihteerit:
Mikko Koskinen, mikko.koskinen@lvm.fi
Tuula Lampinen, tuula.lampinen@sdp.fi

Jäsenet