Kansanedustaja, Valtiovarainvaliokunnan kunta- ja terveysjaoston jäsen Tuula Väätäinen puolustaa Jukka Gustafssonin vaatimusta sairausloman pysymisestä palkallisena myös ensimmäisenä päivänä.
– Olen kollegani kanssa täysin samaa mieltä siitä, että ensimmäisen sairauslomapäivän muuttaminen palkattomaksi ei poista mitään Suomen talouden todellisia rakenneongelmia vaan kääntää keskustelun pois siitä, mitä voisimme todella tehdä esimerkiksi paremman tuottavuuden eteen, Väätäinen toteaa.
Sairaanhoitajana pitkän työuran tehnyt Väätäinen nostaa esiin myös suomalaisen työelämän muutoksen. Työelämä on yhä useamman kohdalla muuttunut henkilökohtaisen vastuun suuntaan toimihenkilöistymisen myötä.
– En voi mitenkään uskoa väitettä siitä, että ihmiset laiskuuttaan jäisivät liian helposti sairauslomalle. Suurin osa joutuu nykytyöelämässä joka tapauksessa hoitamaan tehtävät töihin palatessaan, joten argumentti tahallisista poissaoloista ontuu vahvasti. Ehdotuksellaan kokoomus ei ole työnantajankaan puolella, sillä toteutuessaan karenssi ajaisi työntekijät sairaina töihin ja työpanos sekä tuottavuus laskisivat.
– Suomen on nyt ja jatkossa oltava sellainen maa, jossa saa sairastuessaan levätä, parantua ja palata terveenä töihin ilman sanktioita, sakkoja tai muuta rangaistusta, Väätäinen tiivistää.