Ajankohtaista

Maria Guzeninashared image on Instagram

Espoon valtuuston tämän vaalikauden viimeisen kokouksen kunniaksi viimeinen yhteiskuva valtuuston puheenjohtajistona. Kiitos hyvästä yhteistyöstä Sirpa ja Marika!maria_guzenina

Eero Heinäluomashared tweet on Twitter

Terrori-isku lasten-nuorten konserttiin kertoo poikkeuksellisesta julmuudesta ja elämästä vieraantumisesta. Ajatukset uhreissa ja omaisissa.

Miapetra Kumpula-Nshared tweet on Twitter

Terveisiä työmatkalta EU naapurimaasta. Riittääkö tuntemus: pari vinkkiä 5p valuutta leu. 3p presidentti Dodon. 1p pääkaupunki Chisinau🇦🇩

Tuula Haatainenshared image on Instagram

Hanami Roihuvuoren kirsikkapuistossa vetää puoleensa lähes hartaaseen kukinnan ihailuun. Illan pitkä lenkki Tullisaaressa. Hieno päivä🌸haatainent

sirpa paateroshared tweet on Twitter

Länsi-kotkan ty 110v juhlassa Erkki Tuomioja: luokkayhteiskunta on tulossa mutta luokkatietoisuus ei samassa mitassa, vaan kanavoituu toisin

SDP:n vappu 2017

Ajankohtaista 10:22

vappu-kuvituskuva

SDP:n puoluejohto, kansanedustajat ja muut vaikuttajat puhuivat vapputilaisuuksissa laajasti ympäri Suomea.


Vapun puheet ja tiedotteet löydät kootusti täältä >>

Katso SDP:n puoluesihteeri Antton Rönnholmin vapputerveiset Facebookissa >>

Puoluejohto:

Antti Rinne 

klo 12.00 Tampere, Tampereen keskustori
klo 13.00 Nokia, Pirkkalaistori

Sanna Marin

klo 12.00 Helsinki, Kansalaistori
klo 14.00 Tikkurila, Tikkuraitti

Maarit Feldt-Ranta

klo 11.00 Nummela, Veikko Helle tori
klo 13.00 Tuusula, Hyrylän torppa
klo 14.00 Pornainen Halkian työväentalo, Kalliolantie 4

Ville Skinnari

klo 11.00 Rauma (marssi 10.30 Kalatorilta), Rauman tori
klo 14.00 Uusikaupunki, Uudenkaupungin tori

Antton Rönnholm

klo 11.00 Kotka (paraati 10.45 keskuskoululta), Sibeliuspuisto
klo 13.00 Hamina, Haminan tori


Uusimaa

 

Hanko

Ilkka Kantola, klo 10.00 Punaisten hauta
klo 11.00 Hangon tori

 

Helsinki

Tuula Haatainen, klo 14.00 (Huom! 30.4.), Käpylän työväentalo
Sanna Marin, klo 12.00 Kansalaistori

Hyvinkää

Timo Harakka, klo 11.15 Hyvinkään tori

Inkoo

Joona Räsänen ja Matti Saarinen, klo 10.00 Punaisten hauta

Järvenpää

Timo Harakka, klo 12.30 Järvenpään tori

Lohja

Joona Räsänen, klo 12.30 Lohjan tori (Kokoontuminen vappumarssia varten Kirkkokentällä klo. 12.00)

Loviisa

Eero Heinäluoma, klo 10.30 Loviisan tori

Mäntsälä

Eero Heinäluoma, klo 12.00 Raitori

Nummela

Maarit-Feldt-Ranta, klo 11.00 Veikko Helle -tori
Erkki Tuomioja, klo 18.00 Työväentalo Rientola

 

 

Nummi-Pusula

Joona Räsänen, klo 14.00 Nummen työväentalo Rientola

 

 

Pornainen

Maarit Feldt-Ranta, klo 14.00 Halkian työväentalo

 

Tuusula

Maarit-Feldt-Ranta, klo 13.00 Hyrylän torppa

Vantaa

Sanna Marin, klo 14.00 Tikkurila, Tikkuraitti

 

Varsinais-Suomi

 

Koski Tl.

Eeva-Johanna Eloranta, klo 14.00 Koski Tl:n työväentalo

Raisio

Tytti Tuppurainen, klo 10.00 Tasalan tori

Salo

Katja Taimela, klo 12.00 Salon tori

Turku

Tytti Tuppurainen, klo 12.00 Ravintola koulun piha

Uusikaupunki

Ville Skinnari, klo 14.00 Uudenkaupungin tori

 

 

 

Satakunta

 

Kankaanpää

Marko Piirainen, klo 13.00 Kankaanpään tori

Pori

Marko Piirainen, klo 11.00 Porin tori

Rauma

Ville Skinnari, klo 11.00 Rauman tori

 

 

 

Häme

 

Heinola

Erkki Tuomioja, klo 11.00 Heinolan tori

Lahti

Erkki Tuomioja, klo 12.00 Lahden tori

Loppi

Mika Kari, klo 11.00 Tervalampi

Orimattila

Mika Kari, klo 12.15 OP:n ja kaupungintalon välinen P-alue

 

Pirkanmaa

 

Akaa

Ilmari Nurminen, klo 11.30 Toijalan tori

Hämeenkyrö

Ilmari Nurminen, klo 15.00 Ruusunrinne

Lempäälän Vesilahti

Kaisa Penny, klo 11.30 Marianmäen muistomerkki

 

Nokia

Antti Rinne, klo 13.00 Pirkkalaistori

Parkano

Pia Viitanen, klo 10.45 Parkanon tori

Sastamala

Pia Viitanen, klo 14.30 Raivion työväentalo

Tampere

Antti Rinne, klo 12.00 Tampereen keskustori

Virrat

Jukka Gustafsson, klo 13.00

 

 

 

 

 

Kaakkois-Suomi

 

Hamina

Antton Rönnholm, klo 13.00 Haminan tori

Imatra

Antti Lindtman, klo 10.45 Koskenparras

Joutseno

Antti Lindtman, klo 11.45 Joutsenon tori

Kotka

Antton Rönnholm, klo 11.00 Sibeliuspuisto

Lappeenranta

Antti Lindtman, klo 13.30 Kauppatori

Ruokolahti

Suna Kymäläinen, klo 11.00 (Huom! 29.4.), Rasila K-Marketin kulma

Savonlinna

Suna Kymäläinen, klo 13.00

 

Savo-Karjala

 

Iisalmi

Mika Kolehmainen, klo 11.00 Iisalmen tori

Joensuu

Riitta Myller, klo 10.30 Joensuun tori, Sininen virta

Juankoski

Merja Mäkisalo-Ropponen, klo 10.00

Juuka

Riitta Myller, (Huom! 30.4.) klo 18.00 Juuan työväentalo

Kitee

Esa Lahtela, klo 13.00 Kiteen tori

 

Kontiolahti

Riitta Myller, klo 13.00 Kontiolahden tori

 

Kuopio

Merja Mäkisalo-Ropponen, klo 12.15 Kuopion tori
klo 12.30 Kty Sektori vappujuhla

 

Lieksa

Ari Marjeta, klo 12.00 Lieksan tori

Outokumpu

Eija Pennanen, klo 11.30 Työväen yhteinen vappujuhla, Outokummun vanha kaivos

Siilinjärvi

Hannu Kokki, klo 9.30 Siilinjärven tori

Tuusniemi

Tuula Väätäinen, klo 10.00 Tuusniemen tori

Varkaus

Kari Rajamäki, klo 11.00 Työväen yhteinen Wappu, Päiviönsaaren tori

 

Keski-Suomi

 

Jyväskylä

Lauri Ihalainen, klo 12.30 Lounaispuisto

Saarijärvi

Susanna Huovinen, klo 13.00 Saarijärven tori

 

Pohjanmaa

 

Kokkola

Jarkko Eloranta, klo 14.00 Kokkolan tori
Jutta Urpilainen, klo 16.00 Kokkolan työväentalo

Seinäjoki

Jutta Urpilainen, klo 12.00 Seinäjoen tori

Vaasa

Jarkko Eloranta, klo 12.00 Vaasan tori

Oulun piiri

 

Haapajärvi

Raimo Piirainen (Huom! 28.4.), klo 12.00 kauppakeskus Stoolperin pihassa

Kajaani

Markku Oikarinen, klo 12.00 Raatihuoneen tori

Kempele

Mikko Salmi, klo 14.00-16.00 Pirilän ulkolava, Piriläntie 155

Kuhmo

Raimo Piirainen, klo 10 Kuhmon tori

Kuusamo

Risto Säkkinen, (Huom! 30.4.) klo 17.00 Kitkantorin kerhotila

Muhos

Tanja Tiainen, klo 12.00-15.00 Työväen vappu, Työväentalon piha

Oulu

Päivi Niemi-Laine, klo 12 Rotuaari

Pudasjärvi

Mikko Salmi, klo 12.00 Pudasjärven tori

Raahe

Liisa Jaakonsaari, klo 11.00 Härkätori
klo 14, työväentalo, Raahen laulutovereiden konsertti

Siikajoki

Mikko Salmi, klo 14.00-16.00 Revonlahden kotiseututalo

 

Taivalkoski

Liisa Jaakonsaari, (Huom! 30.4.) klo 19.00 Taivalkosken teatteri

 

 

Lappi

 

Inari

Reijo Timperi, klo 12.00 Kuulas, Ivalontie 10

Kemi

Mikkel Näkkäläjärvi, klo 10.00 Täikön tori

Kemijärvi

Aslak Haarahiltunen, klo 12.00 Taivaantulien aukio

Rovaniemi

Johanna Ojala-Niemelä, klo 12.00 Lordin aukio

Tornio

Mikkel Näkkäläjärvi, klo 12.00 Victorian aukio