Evästeasetukset

Välttämättömät evästeet

Nämä evästeet ovat välttämättömiä sivujemme teknisen toiminnan kannalta, eikä niitä voi kytkeä pois päältä. Toiminnalliset evästeet ovat keskeisiä esimerkiksi sivujemme selaamisen ja sivujemme ominaisuuksien käyttämisen kannalta.

Analytiikka

Nämä evästeet keräävät ainoastaan anonyymia tietoa siitä, kuinka sivujamme käytetään. Analytiikkaevästeiden avulla pystymme mittaamaan ja analysoimaan sivujemme toimintaa. Käytämme näitä evästeitä esimerkiksi tietääksemme, mikä sivujemme sisällöistä on suosittua sekä varmistaaksemme, että kävijät löytävät heille merkitykselliset sisällöt. Kaikki kerätyt tiedot ovat tilastollista aineistoa, eikä niistä voi tunnistaa henkilöitä. Voit kuitenkin halutessasi poistaa näiden evästeiden käytön milloin tahansa.

Kohdistus- ja mainosevästeet

Kohdennamme mainontaamme, jotta voimme tavoittaa SDP:n politiikasta kiinnostuneista ihmisiä mahdollisimman hyvin. Voimme käyttää näitä evästeitä esimerkiksi sinulle kohdennetun mainonnan täsmällisyyden ja kiinnostavuuden parantamiseen. Evästeitä voidaan käyttää myös sivujemme sisällön tekemiseksi sinua kiinnostavammaksi. Tietojen kerääminen perustuu selaimesi tai laitteesi yksilölliseen tunnistamiseen. Voit halutessasi poistaa näiden evästeiden käytön milloin tahansa.

SDP:n presidenttiehdokkaan ehdokasasettelu käyntiin!

Ajankohtaista 17:36

logo ihmisistä

Puoluehallitus päätti, että ehdokasasettelu SDP:n presidenttiehdokkaaksi alkaa 12.6. ja päättyy 26.6. Jos ehdokkaita on useampia, järjestetään neuvoa-antava jäsenäänestys elokuussa 2017. Päätöksen ehdokkaaksi asettamisesta tekee puoluevaltuusto.

Puoluevaltuusto vahvisti puoluehallituksen esityksen aikataulusta sekä äänestys- ja vaalijärjestyksestä 11.6.

Yhdistykset voivat asettaa yhden tai useamman ehdokkaan 26.6. mennessä. Ilmoitus ehdokkaasta tai ehdokkaista tulee toimittaa puoluetoimistoon ensisijaisesti sähköpostilla osoitteeseen raija.jussilainen@sdp.fi tai postitse osoitteeseen SDP, Raija Jussilainen, Siltasaarenkatu 18-20, 6 krs, 00530 Helsinki. Postin tulee olla puoluetoimistolla viimeistään 26.6.

Ilmoituksen tulee sisältää:

1) Yhdistyksen nimi
2) Presidenttiehdokkaan tai -ehdokkaiden nimi
3) Päivämäärä, jolloin kokous on pidetty

Päätöksen osaston ehdokkaasta voi tehdä myös osaston johtokunta, kuten oli käytäntönä myös edellisten presidentinvaalien ehdokasasettelussa.

Yhdistyksen ei tarvitse hakea ehdokkaalta ennakkoon suostumusta. Vaaliin osallistumisen edellytyksenä on vähintään 10 puolueosaston tai 250 SDP:n jäsenen kannatus puolueen sääntöjen 25. pykälän mukaan.


Edit. 12.6. lisätty toinen kappale ”Puoluevaltuusto vahvisti…”