Puoluekokouksen henkilövalinnat tehty

Ajankohtaista 10:50

sdp-pk-2017

Puoluekokouksen henkilövalinnat puoluekokouskaudelle 2017-2020 on tehty.

Puheenjohtajana jatkaa Antti Rinne. Uutena puoluesihteerinä aloittaa Antton Rönnholm. Puolueen varapuheenjohtajiksi valittiin Sanna Marin (1.), Maarit Feldt-Ranta (2.) ja Ville Skinnari (3.). Puoluevaltuuston puheenjohtajaksi valittiin Sirpa Paatero.

Puoluehallituksen jäsenet:

Vertti Kiukas (Helsinki)
Kristiina Salonen (Satakunta)
Teemu Hirvonen (Kaakkois-Suomi)
Matias Mäkynen (Pohjanmaa)
Kaisa Penny (Pirkanmaa)
Merja Mäkisalo-Ropponen (Savo-Karjala)
Hannu Kokki (Savo-Karjala)
Petra Peltonen (Varsinais-Suomi)
Ahti Ruoppila (Keski-Suomi)
Raimo Piirainen (Oulu)
Maria  Guzenina (Uusimaa)
Antti Lindtman (Uusimaa)
Maria-Riitta Mällinen (Lappi)

Puoluevaltuuston jäsenet:

Puheenjohtaja: Sirpa Paatero

1. varapuheenjohtaja: Tommi Raunela

2. varapuheenjohtaja: Kaarin Taipale

Helsinki

varsinaiset: Juha Jaatinen, Katri Nokela, Kaarin Taipale (vpj), Karita Toijonen, Niilo Toivonen

varat: Jape Lovén, Mirka Vainikka, Sari Kokko, Ville Jalovaara, Nina Castén

Uusimaa

varsinaiset: Tipsu Bazouleva, Susanna Bruun, Soile Gustafsson, Päivö Kuusisto, Eemeli Peltonen, Alpo Sailio, Mikko Valtonen

varat: Tarja Eklund, Petri Kajander, Joni Vainikainen, Mirja Suhonen, Pasi Karttunen, Miika Kostamo, Liljan-Kukka Runolinna

Varsinais-Suomi

varsinaiset: Kimmo Aho, Juuso Alatalo, Saija Karnisto-Toivonen, Mari Lahti, Piia Noronen

varat: Tuula Hällfors-Laaksonen, Eero Kivinen, Jukka Siren, Merja Roos, Raimo Korhonen

Satakunta

varsinaiset: Krista Kiuru, Katri Kujanpää, Ari Prinkkala, Tommi Raunela (1.vpj), Pekka Wallenius

varat: Johanna Mattila, Voitto Raita-aho, Petteri Lahti, Harri Kivenmaa, Ilona Sjöman

Häme

varsinaiset: Alettin Basboga, Kaisu Kotirinta, Kaisa Lepola, Heimo Riutta, Pirjo Sandelius

varat: Miikka Lönnqvist, Mikko Viskari, Ismo Ojansuu, Sanna Mäkinen, Kari Lempinen

Pirkanmaa

varsinaiset: Aila Dündar-Järvinen, Jyrki Lahtinen, Juha-Pekka Mattila, Ashton Peasley, Sari Pulla-Savolainen, Anne-Mari Thomassen
varat: Risto Pihlaja, Ilpo Kärkkäinen, Saija Roininen, Mikko Koivuluoma, Paula Virolainen, Ulla Kampman

Kaakkois-Suomi

varsinaiset: Joonas Honkimaa, Toni Kailio, Raine Lehkonen, Niina Malm, Nina Peltonen, Arto Seppälä, Sami Virtanen, Paula Werning,

varat: Nina Brask, Alpo Salo, Ilkka Nokelainen, Eemeli Lehtinen, Kari Huovila, Tuula Kärkkäinen, Kirsi Seppänen, Tuomo Saarinen

Savo-Karjala

varsinaiset: Alpo Jumppanen, Noora Kettunen, Tarja Kärkkäinen, Johanna Marttinen, Timo Suhonen

varat: Mika Kolehmainen, Olavi Ruotsalainen, Marja Kauppinen, Joakim Kärkäs, Simo Suksi

Keski-Suomi

varsinaiset: Jukka Hämäläinen, Riitta Mäkinen, Piritta Rantanen, Sami Tuominen

varat: Kari Kiiskinen, Sonja Kekkonen, Leena Kalmari, Annu Komulainen

Pohjanmaa

varsinaiset: Kirsi Kandolin, Jari Kivimäki, Rainer Smedman

varat: Arja Miettinen, Sini Karjalainen, Martti Suomi

Oulu

varsinaiset: Liisa Komminaho, Ville Nikkinen, Markku Oikarinen

varat: Heli Hietala, Pirjo Sirviö, Esa Niskanen

Lappi

varsinaiset: Pekka Tiitinen, Sanna Väisänen

varat: Valtteri Huhtamella, Pirita Hyötylä

FSD

varsinaiset: Karita Blom, Mikael Hiltunen

varat: Jacob Storbjörk, Viveca Lahti