Vesa Koskinen

Palvelussuhdepäällikön virasta eläkkeelle
Ikä: 64
Kunta: Tampere
Kaupunginosa: Nurmi ja Kalkku

Olen 64 -vuotias lakimies. Jäin joulukuun 2024 alusta eläkkeelle Pirkanmaan hyvinvointialueelta. Kuntapuolen asioista minulla on pitkä kokemus ja ammattitaitoa niin viranhaltijana kuin luottamustoimisena. Kuntapuolella olin töissä vuoden 2001 alusta tammikuun loppuun 2019. Ensin Tampereen kaupungilla muutaman vuoden sosiaali- ja terveystoimen palkkahallinnossa esihenkilönä ja sen jälkeen Nokialla henkilöstöpäällikkönä. Luottamustoimisena minulla on Orivedeltä kokemusta valtuustotyöstä vuodesta 2000 vuoteen 2009 ja vuoden 2009 olin kaupunginhallituksessa. Toimin myös kauden sosiaali- ja terveyslautakunnan puheenjohtajana ja yhden kauden koulutuslautakunnassa. Tampereella olen ollut varhaiskasvatuksen ja perusopetuksen johtokunnan puheenjohtaja yhden kauden. Lisäksi minulla on lukuisa määrä muita luottamustoimia, joista olen tarkemmin kertonut kotisivullani vesakoskinen.fi

Minulle tärkeää

Toimivat laadukkaat varhaiskasvatus- ja koulupalvelut mahdollisimman läheltä asuinpaikkaa

Varhaiskasvatus- ja koulupalvelut tukevat lasten ja nuorten kehitystä ja oppimista. Palveluita tulisi olla saatavilla mahdollisimman läheltä palvelujen tarvitsijoita. Ryhmäkokojen tulisi olla niin varhaiskasvatuksessa kuin kouluissa olla sellaiset ne tukevat lapsen kehitystä ja oppimismahdollisuuksia. Koulupuolella tärkeää on myös opetuksen lisäksi riittävät tukiresurssit erityisopetuksen, koulunkäynninohjaajien, kuraattorien ja psykologien muodossa.

Liikunta-, virkistys- ja kulttuuripalvelut tukevat hyvinvointia

Tampereella on hyvät liikunta-, virkistys- ja kulttuuripalvelut, joita kehitettäessä on huomioitava se, että kaikilla on mahdollisuus tarpeiden mukaisesti monipuolisesti harrastaa eli harrastuksiin tulisi päästä matalan kynnyksen taktiikalla. Järjestöt ja muut toimijat tekevät hyvää yhteistyötä harrastusmahdollisuuksien luomisessa ja tätä työtä tulee tukea. Lähitoritoimintaa tulee ylläpitää yhdessä hyvinvointialueen kanssa.

Sujuva julkinen liikenne ja tarpeen mukainen yksityisautoilu sekä toimiva infra

Julkinen liikenne sujuu Tampereen alueella pääosin hyvin ja tiivistä yhteistyötä tehdään myös alueen muiden kuntien kanssa seudullisen liikenteen kehittämiseksi. Julkisen liikenteen käyttäminen edistää hiilijalanjälkeä. Kuitenkaan julkisen liikenteen kehittämisen yhteydessä ei saa unohtaa tarpeiden mukaista yksityisen autoilun sujuvuuden tärkeyttä, koska kaikkialle julkinen liikenne ei joko ulotu tai sitä ei toteuteta henkilökohtaisia liikkumisen tarpeita vastaavasti. Toimiva infra on a ja o.