SDP:n Joona Räsänen: Järki voitti makeisverossa, viimeinkin

4.3.2025

-Hallituksen päätös pakittaa Fazer-verossa, eli suklaan ja makeisten arvonlisäveron korotuksesta on oikea, sanoo kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan vastaava Joona Räsänen (sd).

Hallituksen kaavailema vero olisi osunut lähinnä kotimaisiin tuotteisiin, eikä olisi edes hallituksen luonnoksen perusteella edistänyt terveyttä. 

-Lähes vuosi siinä meni, kun yritimme takoa järkeä hallituksen päähän. Hallituksen perääntyminen on voitto oppositiolle mutta ennen kaikkea suurin voitto Fazerille ja Lahdelle. Mittava 750 miljoonan investointi voi nyt edetä. Lämpimät onnittelut heille, Räsänen jatkaa.

Toivottavasti hallitus nyt ottaa opiksi ja ryhtyy oikaisemaan veropolitiikan suuntaa laajemminkin. Keskituloisten verorasitus on tämän hallituksen päätöksillä korkeinta 10 vuoteen.

-Hallitus joutuu nyt perääntymään häntä koipien välissä. Seuraavaksi hallituksen tulee keventää tavallisten ihmisten verotusta kuluttajien luottamuksen vahvistamiseksi ja talouskasvun aikaansaamiseksi, Räsänen painottaa.    

Jaa sosiaalisessa mediassa