Ajankohtaista

Miapetra Kumpula-Natrishared image on Instagram

Mitä olis Rooma ilman näitä ihania sypressipuita... tapaamisesta seuraavaan 24min taksi, 34min bussi vai 65min kävellen? Valitsin vaihtoehdon 4 - 100 min mutkitellen kävellen pieniä teitä :)miapetrakumpula

SDPshared image on Instagram

SDP:n puoluevaltuuston puheenjohtaja Sirpa Paatero esittää rahoitusratkaisua kuntien homekorjauksiin. – Meillä on keinoja siihen, että lapsemme ja nuoremme saavat toimia terveellisissä ja turvallisissa päiväkodeissa ja kouluissa. Nyt vain tarvittaisiin toimia ja tekoja Sipilän hallitukselta, sanoi Paatero puoluevaltuuston kokouksessa. #puoluevaltuusto #sdp #homekoulut #hallitussosialidemokraatit

Sosialidemokraatit SDPshared link on Facebook

SDP:n puoluevaltuuston puheenjohtaja Sirpa Paatero esittää rahoitusratkaisua kuntien homekorjauksiin. – Meillä on keinoja siihen, että lapsemme ja nuoremme saavat toimia terveellisissä ja turvallisissa päiväkodeissa ja kouluissa. Nyt vain tarvittaisiin toimia ja tekoja Sipilän hallitukselta, sanoi Paatero puoluevaltuuston kokouksessa.Sosialidemokraatit SDP

Satu Taavitsainenshared image on Instagram

Liikennekaari tuli tänään päätökseensä. Jätimme vastalauseen valiokunnan mietintöön. Suomalainen nykyinen säännelty taksijärjestelmä on edullinen, luotettava, palveleva, laadukas ja saatavissa aina ja kaikkialla. Sitä ei saa alasajaa. Haluamme sen säilyvän ja sitä kehitettävän. Aika näyttää, millaiseen sekasortoon taksipalvelut ajautuvat hallituspuolueiden huonojen arvovalintojen myötä.satutaavitsaine

Joona Räsänenshared tweet on Twitter

Kun kätilöiden kritiikki käänsi Sipilän pään sunnuntailisien leikkauksesta, niin voisiko sairaanhoitajien mielipide kääntää pään sotesta?

Maria Tolppanenshared tweet on Twitter

Valtakunnansyyttäjä syytteeseen? Kansanedustajana en voi kommentoida riippumatonta tuomioistuinta. No tämä ei ole vielä tuomioistuimessa.

Työryhmät 2015-2017

14:38

Työmuurahaiset

Valtiovarainasiat

Puheenjohtaja Pia Viitanen

Sihteerit

Antti Koskela, antti.koskela(ät)eduskunta.fi
Tapio Hellsten, tapio.hellsten(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Pirjo Alijärvi, pirjo.alijarvi(ät)sdp.fi

 

Ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikka sekä pohjoismainen yhteistyö

Puheenjohtaja Erkki Tuomioja

Sihteerit

Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias(ät)eduskunta.fi
Sanna Vähänen, sanna.vahanen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Taloudelliset ulkosuhteet, kehitysyhteistyö

Puheenjohtaja Jutta Urpilainen

Sihteeri

Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Elinkeinoasiat

Puheenjohtaja Lauri Ihalainen

Sihteeri

Juuso Alatalo, juuso.alatalo(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Pirjo Alijärvi, pirjo.alijarvi(ät)sdp.fi

 

Työelämä ja tasa-arvo

Puheenjohtaja Tarja Filatov

Sihteeri

Pertti Knuuttila, pertti.knuuttila(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Merja-Hannele Vuohelainen, merja-hannele.vuohelainen(ät)sdp.fi

 

Sisä- ja kunta-asiat

Puheenjohtaja Sirpa Paatero

Sihteeri

Antti Kotti, antti.kotti(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Arto Heinonen, arto.heinonen(ät)sdp.fi

 

Sosiaali- ja terveysasiat

Puheenjohtaja Tuula Haatainen

Sihteeri

Outi Vilen, outi.vilen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Arto Heinonen, arto.heinonen(ät)sdp.fi

 

Koulutusasiat

Puheenjohtaja Jukka Gustafsson

Sihteeri

Jarmo Ailio, jarmo.ailio(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Kulttuuri, urheilu ja nuoriso

Puheenjohtaja Nasima Razmyar

Sihteeri

Elisa Selinummi, elisa.selinummi(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Eurooppa-asiat

Puheenjohtaja Tytti Tuppurainen

Sihteeri

Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Oikeusasiat

Puheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä

Sihteeri

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tuula Lampinen, tuula.lampinen(ät)sdp.fi

 

Ympäristöasiat

Puheenjohtaja Riitta Myller

Sihteeri

Tiina Pehkonen, tiina.pehkonen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Merja-Hannele Vuohelainen, merja-hannele.vuohelainen(ät)sdp.fi

 

Tulevaisuusasiat

Puheenjohtaja Merja Mäkisalo-Ropponen

Sihteeri

Viljami Kammonen, viljami.kammonen(ät)eduskunta.fi

 

 

Maa- ja metsätalous

Puheenjohtaja Harry Wallin

Sihteeri

Tiina Pehkonen, tiina.pehkonen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Merja-Hannele Vuohelainen, merja-hannele.vuohelainen(ät)sdp.fi

 

Liikenne ja viestintä

Puheenjohtaja Katja Taimela

Sihteeri

Ilkka Hamunen, ilkka.hamunen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tuula Lampinen, tuula.lampinen(ät)sdp.fi

 

Innovaatiot ja digitalisaatio

Puheenjohtaja Krista Kiuru

Sihteeri

Ilkka Hamunen, ilkka.hamunen(ät)eduskunta.fi

 

 

Järjestötyöryhmä

Puheenjohtaja Markku Laine

 

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Reijo Paananen, reijo.paananen(ät)sdp.fi

 

Seurakuntatyöryhmä

Puheenjohtaja Tarja Kantola

Sihteeri

Aila Pääkkö, aila.paakko(ät)demokraatti.fi

 

Talouspoliittinen työryhmä

Puheenjohtaja Antti Rinne

Sihteeri

Tapio Hellsten, tapio.hellsten(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Pirjo Alijärvi, pirjo.alijarvi(ät)sdp.fi