Ajankohtaista

Sosialidemokraatit SDPshared link on Facebook

SDP:n kansanedustaja Merja Mäkisalo-Ropponen on ilahtunut pääministeri Juha Sipilän torstaina eduskunnan kyselytunnilla antamasta lupauksesta kutsua puolueet koolle keskustelemaan julkisten rakennusten sisäilmaongelmien poistamisesta. Sosialidemokraatit esittivät hallitukselle, että puolueet käynnistäisivät yhdessä hankkeen, jonka tavoitteena on etsiä konkreettisia keinoja sisäilmaongelmien poistamiseksi. ─ Nyt on käytävä sanoista tekoihin. Julkisten rakennusten sisäilmaongelmat ovat suuri uhka terveydelle ja monet lapset sekä aikuiset altistuvat jopa elinikäisille sairauksille huonon sisäilman vuoksi. Arviolta 600 000-800 000 suomalaista altistuu päivittäin homeesta johtuville sisäilman epäpuhtauksille. Ongelma ei koske vain kouluja vaan myös esimerkiksi ikäihmisten hoitopaikkoja, joissa hoitajat ja vanhukset oireilevat vakavasti. On hienoa, että nyt on syntymässä puoluerajat ylittävää yhteisymmärrystä ongelman kitkemiseksi, Mäkisalo-Ropponen kertoo.Sosialidemokraatit SDP

Sosialidemokraatit SDPshared link on Facebook

"Hallituksen ja työmarkkinajärjestöjen neuvottelupöydällä on useita – kymmenen kohdan lista asioista, joista olisi hyvä päästä ratkaisuun ennen kehysriihtä. Joukossa on ratkaisujen hakeminen ns. 0-sopimusehtoihin ja siihen mitä työttömien omaehtoista koulutusta työttömyysturvalla. Toivottavasti näissä neuvotteluissa päästään ratkaisuun."Sosialidemokraatit SDP

Sosialidemokraatit SDPshared link on Facebook

– On kuitenkin selvää, että jos hallitus ei lisää resursseja ja hidastuttaa aikatauluja, niin hyväkään osaaminen ei auta, sillä liiallinen kiire estää laadukkaan toiminnan. Hallituksen onkin itse otettava lusikka käteen ja tehtävä konkreettisia toimia, jotta lakiesitykset olisivat paremmin valmisteltuja ja niissä olisi paremmin otettu huomioon pitkän aikavälin kustannusvaikutukset.Sosialidemokraatit SDP

Sosialidemokraatit SDPshared video on Facebook

Kuntavaalit järjestetään 9. huhtikuuta. SDP haluaa ehdokkaiksi monipuolisen joukon suomalaisia, joilla on hyvä käsitys kansalaisten arjen asioista, työelämän haasteista, opiskelusta tai perhearjen pyörittämisestä. Pyydämme sinua ryhtymään kuntavaaliehdokkaaksemme. Klikkaamalla videota se onnistuu helposti.Sosialidemokraatit SDP

Sanna Marinshared image on Instagram

SDP esitti eduskunnan kyselytunnilla hallitukselle parlamentaarista yhteistyötä julkisten rakennusten sisäilma- ja homeongelmien ratkaisemiseksi. Kysyin pääministeri Sipilältä tarttuuko hän esitykseemme. Arvoisa puhemies, Haluan kysyä pääministeri Sipilältä täsmennystä äskeiseen vastaukseenne edustaja Kantolan kysymyksen osalta. Kyse ei siis ole siitä, että me toivoisimme jotakin yhteistä kahvittelua puolueiden välillä vaan me haluamme parlamentaarista yhteistyötä, jossa etsitään oikeita ratkaisuja tähän vakavaan ongelmaan. Eduskunnan tarkastusvaliokunnan teettämän tutkimuksen mukaan pelkästään home- ja kosteusvauriot aiheuttavat noin puolen miljardin, siis puolen miljardin euron, kustannukset yhteiskunnassa joka vuosi. Kustannuksia syntyy muun muassa oireiden ja sairauksien tutkimisesta ja hoidosta, sairauspoissaoloista, työkyvyn menettämisestä sekä työtehon ja tuottavuuden laskusta. Kyse on siis merkittävästä ongelmasta ihmisten terveydelle, mutta myös kansantaloudelle. SDP haluaa parlamentaarista yhteistyötä tämän ongelman ratkaisemiseksi. Tartutteko siihen? #eduskunta #kyselytunti Kiitos myös @uhanadesign supermukavasta Green leaves -collegesta! #Tampere rules!sannamarin

Työryhmät 2015-2017

14:38

Työmuurahaiset

Valtiovarainasiat

Puheenjohtaja Pia Viitanen

Sihteerit

Antti Koskela, antti.koskela(ät)eduskunta.fi
Tapio Hellsten, tapio.hellsten(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Pirjo Alijärvi, pirjo.alijarvi(ät)sdp.fi

 

Ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikka sekä pohjoismainen yhteistyö

Puheenjohtaja Erkki Tuomioja

Sihteerit

Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias(ät)eduskunta.fi
Sanna Vähänen, sanna.vahanen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Taloudelliset ulkosuhteet, kehitysyhteistyö

Puheenjohtaja Jutta Urpilainen

Sihteeri

Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Elinkeinoasiat

Puheenjohtaja Lauri Ihalainen

Sihteeri

Juuso Alatalo, juuso.alatalo(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Pirjo Alijärvi, pirjo.alijarvi(ät)sdp.fi

 

Työelämä ja tasa-arvo

Puheenjohtaja Tarja Filatov

Sihteeri

Pertti Knuuttila, pertti.knuuttila(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Merja-Hannele Vuohelainen, merja-hannele.vuohelainen(ät)sdp.fi

 

Sisä- ja kunta-asiat

Puheenjohtaja Sirpa Paatero

Sihteeri

Antti Kotti, antti.kotti(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Arto Heinonen, arto.heinonen(ät)sdp.fi

 

Sosiaali- ja terveysasiat

Puheenjohtaja Tuula Haatainen

Sihteeri

Outi Vilen, outi.vilen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Arto Heinonen, arto.heinonen(ät)sdp.fi

 

Koulutusasiat

Puheenjohtaja Jukka Gustafsson

Sihteeri

Jarmo Ailio, jarmo.ailio(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Kulttuuri, urheilu ja nuoriso

Puheenjohtaja Nasima Razmyar

Sihteeri

Elisa Selinummi, elisa.selinummi(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Eurooppa-asiat

Puheenjohtaja Tytti Tuppurainen

Sihteeri

Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Oikeusasiat

Puheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä

Sihteeri

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tuula Lampinen, tuula.lampinen(ät)sdp.fi

 

Ympäristöasiat

Puheenjohtaja Riitta Myller

Sihteeri

Tiina Pehkonen, tiina.pehkonen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Merja-Hannele Vuohelainen, merja-hannele.vuohelainen(ät)sdp.fi

 

Tulevaisuusasiat

Puheenjohtaja Merja Mäkisalo-Ropponen

Sihteeri

Viljami Kammonen, viljami.kammonen(ät)eduskunta.fi

 

 

Maa- ja metsätalous

Puheenjohtaja Harry Wallin

Sihteeri

Tiina Pehkonen, tiina.pehkonen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Merja-Hannele Vuohelainen, merja-hannele.vuohelainen(ät)sdp.fi

 

Liikenne ja viestintä

Puheenjohtaja Katja Taimela

Sihteeri

Ilkka Hamunen, ilkka.hamunen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tuula Lampinen, tuula.lampinen(ät)sdp.fi

 

Innovaatiot ja digitalisaatio

Puheenjohtaja Krista Kiuru

Sihteeri

Ilkka Hamunen, ilkka.hamunen(ät)eduskunta.fi

 

 

Järjestötyöryhmä

Puheenjohtaja Markku Laine

 

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Reijo Paananen, reijo.paananen(ät)sdp.fi

 

Seurakuntatyöryhmä

Puheenjohtaja Tarja Kantola

Sihteeri

Aila Pääkkö, aila.paakko(ät)demokraatti.fi

 

Talouspoliittinen työryhmä

Puheenjohtaja Antti Rinne

Sihteeri

Tapio Hellsten, tapio.hellsten(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Pirjo Alijärvi, pirjo.alijarvi(ät)sdp.fi