Ajankohtaista

Sosialidemokraatit SDPshared link on Facebook

Nyt on aika ottaa rohkeita askeleita kohti uuden ajan elinkeino- ja teknologiapolitiikkaa. SDP on valmistellut kasvua ja työllisyyttä tukevan strategian, jossa esitettyihin toimiin toivottavasti myös maan hallitus tarttuu. - Ympäristöteknologiassa ja kierto- ja jakamistaloudessa olisi runsaasti hyödyntämätöntä kasvupotentiaalia, samoin palvelu- ja matkailualalla. Lisäpanostukset tutkimukseen ja tuotekehitykseen ovat nyt välttämättömiä, sanoo SDP:n kansanedustaja Lauri Ihalainen.Sosialidemokraatit SDP

Sosialidemokraatit SDPshared link on Facebook

– Katse pitäisi nostaa pelkästä hintakilpailukyvystä vientiin ja elinkeinopuolen uudistukseen. Suomella olisi hyvät mahdollisuudet muun muassa energiatehokkuudessa, ympäristöteknologiassa ja kiertotaloudessa. Olisin odottanut puoliväliriihessä jykevämpiä linjauksia, sanoo SDP:n kansanedustaja Lauri Ihalainen.Sosialidemokraatit SDP

Sosialidemokraatit SDPshared video on Facebook

SDP:n työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan demarit Tarja Filatov (pj.), Merja Mäkisalo-Ropponen ja Ilmari Nurminen toivottavat kaikille hyvää vappua. Jokainen meistä on tärkeä osa Suomen menestystarinaa ja jokaiselle meistä on löydettävä oma paikka yhteiskunnasta.Sosialidemokraatit SDP

Sosialidemokraatit SDPshared link on Facebook

The Social Democratic Party of Finland strongly condemns the violence that erupted in the Parliament in Skopje. What took place, did not follow the basic principles of parliamentary democracy and is not an acceptable way to influence democratic processes.Sosialidemokraatit SDP

Joona Räsänenshared tweet on Twitter

Hallintarekisteri on kuin koulutusleikkaukset. Kukaan ei kuulemma niitä halua, mutta vastakkaisista lupauksista huolimatta ne silti etenee.

Sosialidemokraatit SDPshared link on Facebook

Hallituksen esitys uudeksi arvopaperilaiksi sisältää jälleen kerran moneen kertaan kuopatun hallintarekisterin samoine ongelmineen kuin aiempina kertoina. Sitä ei pidä hyväksyä. "Vaadimme, että lakiesitys palautetaan kiireelliseen lisävalmisteluun ja siihen lisätään selkeä sijoittajiin kohdistuvat hallintarekisteröinnin kielto myös sijoitettaessa ulkomailla liikkeeseen laskettuihin suomalaisyhtiöiden arvopapereihin. On myös varmistettava, että tiedot omistajista ja sijoituksista todella saadaan ulkomaisista arvopaperikeskuksista", kertoo Lauri Ihalainen. Klikkaa peukkua ja jaa eteenpäin, jos olet Laurin kanssa samaa mieltä!Sosialidemokraatit SDP

Työryhmät 2015-2017

14:38

Työmuurahaiset

Valtiovarainasiat

Puheenjohtaja Pia Viitanen

Sihteerit

Antti Koskela, antti.koskela(ät)eduskunta.fi
Tapio Hellsten, tapio.hellsten(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Pirjo Alijärvi, pirjo.alijarvi(ät)sdp.fi

 

Ulko-, turvallisuus- ja puolustuspolitiikka sekä pohjoismainen yhteistyö

Puheenjohtaja Erkki Tuomioja

Sihteerit

Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias(ät)eduskunta.fi
Sanna Vähänen, sanna.vahanen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Taloudelliset ulkosuhteet, kehitysyhteistyö

Puheenjohtaja Jutta Urpilainen

Sihteeri

Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Elinkeinoasiat

Puheenjohtaja Lauri Ihalainen

Sihteeri

Juuso Alatalo, juuso.alatalo(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Pirjo Alijärvi, pirjo.alijarvi(ät)sdp.fi

 

Työelämä ja tasa-arvo

Puheenjohtaja Tarja Filatov

Sihteeri

Pertti Knuuttila, pertti.knuuttila(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Merja-Hannele Vuohelainen, merja-hannele.vuohelainen(ät)sdp.fi

 

Sisä- ja kunta-asiat

Puheenjohtaja Sirpa Paatero

Sihteeri

Antti Kotti, antti.kotti(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Arto Heinonen, arto.heinonen(ät)sdp.fi

 

Sosiaali- ja terveysasiat

Puheenjohtaja Tuula Haatainen

Sihteeri

Outi Vilen, outi.vilen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Arto Heinonen, arto.heinonen(ät)sdp.fi

 

Koulutusasiat

Puheenjohtaja Jukka Gustafsson

Sihteeri

Jarmo Ailio, jarmo.ailio(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Kulttuuri, urheilu ja nuoriso

Puheenjohtaja Nasima Razmyar

Sihteeri

Elisa Selinummi, elisa.selinummi(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Eurooppa-asiat

Puheenjohtaja Tytti Tuppurainen

Sihteeri

Pilvi-Elina Kupias, pilvi-elina.kupias(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tero Shemeikka, tero.shemeikka(ät)sdp.fi

 

Oikeusasiat

Puheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä

Sihteeri

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tuula Lampinen, tuula.lampinen(ät)sdp.fi

 

Ympäristöasiat

Puheenjohtaja Riitta Myller

Sihteeri

Tiina Pehkonen, tiina.pehkonen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Merja-Hannele Vuohelainen, merja-hannele.vuohelainen(ät)sdp.fi

 

Tulevaisuusasiat

Puheenjohtaja Merja Mäkisalo-Ropponen

Sihteeri

Viljami Kammonen, viljami.kammonen(ät)eduskunta.fi

 

 

Maa- ja metsätalous

Puheenjohtaja Harry Wallin

Sihteeri

Tiina Pehkonen, tiina.pehkonen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Merja-Hannele Vuohelainen, merja-hannele.vuohelainen(ät)sdp.fi

 

Liikenne ja viestintä

Puheenjohtaja Katja Taimela

Sihteeri

Ilkka Hamunen, ilkka.hamunen(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Tuula Lampinen, tuula.lampinen(ät)sdp.fi

 

Innovaatiot ja digitalisaatio

Puheenjohtaja Krista Kiuru

Sihteeri

Ilkka Hamunen, ilkka.hamunen(ät)eduskunta.fi

 

 

Järjestötyöryhmä

Puheenjohtaja Markku Laine

 

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Reijo Paananen, reijo.paananen(ät)sdp.fi

 

Seurakuntatyöryhmä

Puheenjohtaja Tarja Kantola

Sihteeri

Aila Pääkkö, aila.paakko(ät)demokraatti.fi

 

Talouspoliittinen työryhmä

Puheenjohtaja Antti Rinne

Sihteeri

Tapio Hellsten, tapio.hellsten(ät)eduskunta.fi

Puoluetoimiston yhteyshenkilö

Pirjo Alijärvi, pirjo.alijarvi(ät)sdp.fi